X


Çin’in Kripto Yasaklarının Asıl Sebebi Ne?

Çin'in asıl amacı kendi dijital paralarının Bitcoin'e rakip olabileceği yeni bir sistem kurma düşüncesi mi?
13:35
9 Temmuz 2021

Çin merkez bankası başkan yardımcısı, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denemesinin şu anda 10 milyon kişi tarafından kullanıldığını söyledi. Bir sonraki denemenin ana aşaması, 2022’deki Pekin Kış Olimpiyatları’nda gerçekleştirilecek.

Beklentinin Üzerinde İşlem Gerçekleşti

Merkez bankasından üst düzey bir yetkiliye göre, Çin’in dijital Yuan deneme programında yaklaşık 10 milyon insan var. Deneme, ülkenin çeşitli bölgelerinden milyonlarca katılımcıyı içeriyor, bu şimdiye kadarki en büyük projelerden biri olacağa benziyor. Ülkenin CBDC projesinin iyi bir ilerleme kaydettiği görülüyor.

Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, 8 Temmuz’da düzenlediği basın toplantısında, herkesin ön başvuru kaydı ile projeye katılabileceğini söyledi. Daha sonra 10 milyon katılımcının ön başvuru talebi doğrultusunda projeye dahil edildiğini ekledi. Dijital Yuan kullanılarak kaydedilen işlem sayısının beklentilerin üzerinde olması, halk tarafından çok hızlı bir şekilde benimsendiğine işaret ediyor. Para birimi ve pilot uygulamaları için övgüde bulunan Yifei, 2022’deki Pekin Kış Olimpiyatlarının bir sonraki büyük deneme olacağını söyledi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Çin, Shenzhen, Pekin, Şanghay ve Chengdu gibi alanlarda, başarılı denemelerle CBDC’sinde ve testlerinde oldukça iyi bir şekilde ilerleme kaydediyor. Hong Kong’un maliye bakanı ayrıca bölgede dijital para birimi için planlar olduğunu ve özellikle teknoloji meraklısı gençlerle iyi çalışacağını belirtti.

Kripto Paralara Kısıtlamalar

Piyasanın geri kalanına gelince, haberler pek olumlu değil. Çin, bazılarının geriye dönük bir hareket olarak gördüğü madencilik endüstrisini çökertiyor. Belki daha da önemlisi, bankalara kripto para birimleri ile ilgili işlemleri kolaylaştırmayı bırakmalarını emretti.

Çin dijital para projesine başladığı andan itibaren kripto paralara top yekûn savaş ilan etti. Madencilere çıkarılan zorluklarla başlayan süreç Binance’nin yasaklanmasına kadar ileri gitti. Çin’in asıl amacı kendi dijital paralarının Bitcoin’e rakip olabileceği yeni bir sistem kurma düşüncesi olabilir.

CBDC’nin ne zaman piyasaya sürülebileceğine dair bir bilgi yok, ancak çoğu hükümetin önümüzdeki birkaç yıl içinde bu teknolojiyi hayata geçirecekleri düşünülüyor. Diğer ülkelerin, Çin’e şimdiye kadar iyi hizmet etmiş gibi görünen bu yeniliğe yetişmek için uzun zamanları var. Önümüzdeki yıl, CBDC kullanımı açısından en önemli yıl olacak. O zamana kadar, daha fazla banka bu teknolojiyi sistemlerine entegre etmeli ve sosyal yardım potansiyelini çok daha büyük hale getirmeli.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar