reklamı kapat

ABD’de Kripto Paraları Düzenleme Çağrıları Artıyor

ABD meclisinde kripto para düzenlemeleri hakkında fikir ayrılıkları söz konusu.
17:00
28 Temmuz 2018

ABD meclisinde milletvekili olan, Finansal Hizmetler Komitesi üyeliği ve Sermaye Piyasası, Menkul Kıymetler ve Yatırım Alt Komitesi Başkanlığı görevlerini yürüten Bill Huizenga, 27 Temmuz tarihinde Bloomberg’le yaptığı röportajda kripto düzenlemelerine odaklanılması gerektiğine dair çağrıda bulundu.

Capitol Hill bürosunda konuşan Huizenga, kripto paralar ve ICO’ların diğer para birimleri ve hisse senetleri için geçerli kurallara uygun olarak düzenlenebilmesi için Kongrenin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) gibi mali düzenleyicileri yetkilendirmesi gerektiğini savundu.

Huizenga, kripto para düzenlemelerine odaklanmasının temel nedenini, “ICO’lar ve kripto para birimleriyle ilgilenen yatırımcıların korumasının sağlanması ve bu işlemlere saydamlık getirilmesi” olarak açıkladı.

Michigan Republican’a göre Huizenga, ABD hükümetinde söz hakkı olan cumhuriyetçi parti ve demokrat parti milletvekillerinin de harekete geçmesi gerektiğini kabul etti. Bununla birlikte Michigan Republican, kripto paralar konusunda nasıl düzenlemelere ihtiyaç duyulduğu konusunda bir anlaşmaya varamadıklarını açıkladı.

Düzenlemeler konusundaki en büyük zorluğun kripto paraların nasıl sınıflandırılması gerektiği hususundaki fikir ayrılıklarının olduğunu belirten Huizenga, “Herkes kripto paraların balık mı yoksa kümes hayvanı mı olduğunu soruyor. Birden bir ornitorenk olabileceği ortaya çıkıyor. Bilinmeyen veya ikisinin arasında olan bir türden bahsediyoruz. Bununla nasıl başa çıkabilirsiniz?” yorumunu yapıyor.

Öte yandan Bloomberg’e göre Cumhuriyetçi parti ara seçimlerin ardından Temsilciler Meclisi’nin kontrolünü elinde tutarsa Mali Hizmetler Komitesi’ne liderlik edebilir. Geçtiğimiz ay ABD Temsilcisi Warren Davidson (R-Ohio), yatırımcılara daha fazla açıklık sağlanması için ICO piyasasının hafif dokunuşlarla düzenlenmesi gerektiğini belirtmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun