X


ABD’de Kripto Para Düzenlemeleri Adına Büyük Adım Atıldı

ABD Wyomming eyaletinde kripto paraların itibari para birimleriyle aynı statüyü paylaşması teklif edildi.
17:00
19 Ocak 2019

Kripto paraların ABD’de yasallaşması adına ABD’nin Wyoming eyaletinde önemli gelişmeler kaydedildi. Wyoming finansal kurumlar yerine bankalar tarafından korunan dijital değerleri yasal olarak belirlemek için adım attı.

Kripto Para Düzenlemeleri

Wyoming tarafından sunulan yasa tasarısı dijital değerlerin sınıflandırılmasına netlik kazandırmayı hedefliyor. Tasarıdaki en önemli olgu kripto paraların para birimleriyle aynı sınıflandırma içerisinde yer alıp, para birimi halinde yasallaşması olarak göze çarpıyor. Kripto paralar ABD’de şu an için düzenleme açısından gri bir alanda bulunuyor.

Diğer yandan Wyoming’in verdiği teklifin bankaların kripto para korumasını sağlaması gündemde. Bu sayede ABD’nin bütün eyaletlerine uygulanabilir bir tasarı ortaya çıkacak. Ayrıca SEC’in farklı finansal kuruluşlar yerine bankalarda tutulan kripto paralara daha sıcak baktığı biliniyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Fiat Birimleri Statüsü

Wyoming’in sunduğu tasarıda Bitcoin’in aracı kurumlar olmadan Bitcoin sahibinin -yasal çerçevede- mal sahibi olması tanınmış olacak. Aracılar ve borçlu/borç veren ilişkisi olmadığı için kripto para mülk hakları ortaya çıkacak. Fiat para birimleriyle aynı statülü yasa tasarısı şimdiye kadar başka eyalette sunulmamıştı. Bu yüzden Coinbase, Fidelity, Bakkt, Kraken gibi büyük firmalar hakimlerin nasıl karar vereceğini bilmediklerinden risk altındaydılar.

Kripto Para Benimsenmesi

Malta, İsviçre, Estonya gibi ülkeler uzun zamandır kripto paralara yapıcı yaklaşıyor. Yasaların düzenlenerek Blockchain gelişiminin önü açılmaya ve kripto paraların benimsenmesine çalışılıyor. 2018’de düzenlenen ABD ara dönem seçimlerinde de birçok kripto para dostu eyalet başkanı seçimi kazanmıştı.

Kripto paralar büyük ekonomilerin içinde yer almaya hazırlanıyor ancak bunun iyi bir gelişme olup olmadığı halen tartışmalı bir konu. Merkezi kurumlar kripto paraların gizlilik, düşük maliyet, madencilik gibi özelliklerini resmin içerisine nasıl dahil edebileceklerini bilmiyorlar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar