X


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, O Borsaya Cezayı Kesti

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Poloniex'e 10 milyon dolarlık para cezası kesti.
17:00
9 Ağustos 2021

ABD Menkul Kıymetler ve Borsami Komisyonu (SEC), San Francisco merkezli dev kripto para borsası Poloniex’e para cezası verdi. Dev borsa, iddiaları kabul veya red etmeksizin cezayı ödemeyi kabul etmek zorunda kaldı.

Poloniex, 10 Milyon Dolar Ödedi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, “kayıtsız çevrimiçi kripto para borsası” hizmet sunduğu için Poloniex’e 10 milyon dolar para cezası kesti. Dev kripto para borsası, SEC’in iddialarına cevap vermeksizin para cezasını ödemeyi kabul etti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

2014 yılında bkurulan Poloniex, 2018 yılında Circle tarafından 400 milyon dolara satın alındı. 2019’un sonlarında şirket ayrılarak Polo Digital Assets adlı yeni bir firma ortaya çıktı. Medyaya yansıyan bilgilere göre Poloniex’i satın alan konsorsiyuma Tron’un kurucusu Justin Sun liderlik ediyordu.

SEC’in Kayıt Dışı İddiaları ve Kapsadığı Zaman Dilimi

SEC’in bu işlemi, Temmuz 2017 ila Kasım 2019 arasındaki zaman dilimini kapsıyor. SEC, borsanın kayıtlı olmadığı halde menkul kıymet sattığını iddia etti. Bunun yanı sıra açıkalamada, borsanın menkul kıymet olarak kabul edilebilecek olanlar dahil olmak üzere yeni token’lar platforma dahil edilerek agresif bir strateji izlediği bildirildi.

SEC Siber Uygulama Birimi Başkanı Kristina Littman, gündemi şöyle yorumladı:

Poloniex, kayıtlı olmayan borsasına menkul kıymetleri dahil ederek federal menkul kıymetler yasalarına uygun bir operasyon yürütmek yerine kâr elde etmeyi seçti. Poloniex, uygulanan teknolojiden bağımsız olarak menkul kıymetlerin alıcılarını ve satıcılarını bir araya getirmek adına herhangi bir pazar için geçerli olan SEC’in düzenleyici rejimini tanımadı.

Temmuz ayında bir düzenleyici incelemede Circle, SEC’in şikayeti beklentisiyle 10 milyon dolardan fazla para ayırdığını belirtmişti. Hatta Circle, Mart ayında davayı 10.4 milyon dolara kapatmayı teklif etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar