X


ABD Hükümeti Bitcoin’li Bomba Tehdidini Doğruladı

ABD hükümeti Bitcoin talep ederek bomba tehditi yapan emailleri doğruladı.
08:00
15 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto paralar zaman zaman ilginç haberlere konu olabiliyor. Benimsenme oranını her geçen gün artırarak yoluna devam eden bu yeni varlık sınıfı bu sefer de bomba tehdidi içeren bir elektronik postaya konu oldu. ABD hükümeti geçtiğimiz günlerde bu olayı doğrulayan bir açıklama yaptı.

ABD hükümeti tarafından doğrulanan olayda kimliği henüz tespit edilmeyen kişi ya da kişiler büyük kuruluşlardan Bitcoin talep ederek onları bombayla tehdit ediyor. Atılan mail’de belirtilenlerin yerine getirilmemesi durumunda zanlılar, bombanın harekete geçirileceği ifade ediliyor.

ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Kurumu’na bağlı Ulusal Siber Güvenlik ve İletişim Entegrasyon Merkezi 13 Aralık Perşembe günü yaptığı bir açıklamayla söz konusu elektronik postalardan haberdar olduklarını duyurdu. Yetkililere göre bu mail’lerin benzerlerine tüm dünyada rastlanıyor.

Yetkililer konuya ilişkin yaptıkları açıklamada şunları kaydetti:

Söz konusu e-maillerde, belirtilen fidye Bitcoin cinsinden ödenmezse bir cihazın patlamaya yol açacağı iddia ediliyor.

Konu bölgedeki popüler medya kanallarında geniş yer buldu. E-mailde bahsi geçen fidyeyi talep eden dolandırıcılar ilgili taraflara bir tavsiyede de bulunuyor: “Polisi aramamanızı tavsiye ederim.”

Elektronik postada şu ifadelerin geçtiği belirtildi:

Adamım şirketinizin bulunduğu binaya bir bomba (Hexogen) taşıdı. …Eğer ödeme yaparsanız adamımı geri çekerim. Bana Bitcoin ile 20.000 dolar ödeyin ve bomba patlamasın, sakın oyun oynamaya kalkışmayın – Blockchain ağında gerçekleşecek 3 doğrulamadan sonra adamımı geri çekeceğimi size garanti ederim.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar