X


ABD Hazine Yetkilisi Kripto Para Borsalarını Suçladı!

Kripto para borsalarını suçladığı konu neydi? Üst düzey ABD'li yetkili tüm bundan borsaları da sorumlu tuttu.
21:40
19 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Siber saldırılar, başarısız projeler ve daha fazlası sebebiyle kripto para yatırımcıları bugüne kadar kayıplar yaşadı. Kripto para piyasalarının henüz yeni olan yapısı ve regülasyon eksiklikleri bunların bir kısmının yaşanmasına sebep oldu. Fakat ABD’li yetkililer borsaların daha mağduriyetleri önleme konusunda eksik olduğunu düşünüyor.

ABD Kripto Para Açıklaması

FinCEN Direktör Yardımcısı Alessio Evangelista, kripto hizmet sağlayıcılarının, yasa dışı faaliyetlerde kullanılan cüzdanlar konusunda yavaş hareket ettiğini söylüyor. Perşembe günü üst düzey ABD mali suçları icra memuru, kripto endüstrisini, Hazine Bakanlığı yetkilileri bunu emretmeden önce bile proaktif olarak “sorunlu” cüzdanları kara listeye almaya çağırdı.

Mali Suçları Uygulama Ağı‘nda (FinCEN) İcra müdür yardımcısı olan Alessio Evangelista, kripto servis sağlayıcılarının, resmi bir bildiri gelmeden bariz bir şekilde şüpheli olan kripto para cüzdanlarına karşı harekete geçmediğini söylüyor. Bunu çok sık yaptıklarının da altını çiziyor.

Kripto Para Platformları Harekete Geçmeli

Chainalysis konferansında konuşan Evangelista, sanal varlık hizmet sağlayıcılarının “uzun zaman önce dikkate almış olabilecekleri ve muhtemelen dikkate almaları gereken açıkça gözlemlenebilir ihlalleri” görmezden gelerek “kendi itibarlarını riske attıkları” konusunda uyardı. Bu ay Hazine yetkilileri, 620 milyon dolarlık Axie Infinity soygununda Kuzey Koreli bilgisayar korsanları tarafından çalınan varlıkları aklamak için kullanılan bir kripto para mikserini kara listeye aldı. Ayrıca saldırıyla bağlantılı cüzdanlara yaptırım açıkladı.

Evangelista, “Bu fonlar, kitle imha silahları geliştirmeye harcayan totaliter bir rejimi desteklemek için çalındı” dedi. Kripto para borsalarının kendilerini etkin olarak denetlemesi gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca, “merkezsizleşmenin” gerçeklikten daha çok moda bir kelime olduğu söyleyerek bu alanda çalışan kripto para projelerine de değindi.

“Bireyler tarafından yönetilen kripto para projeleri kendilerini yanlış bir şekilde merkeziyetsiz olarak tanımlıyor. Bu şekilde yaparak uyum yükümlülüklerini atlatamazlar”.

Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, Axie’den çalınan fonları aklamak için, yaptırım uygulanan ilk mikser olan Blender ve Tornado Cash dahil olmak üzere birden fazla kripto mikseri kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar