X


ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’dan Bitcoin Yorumu

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Bitcoin'in yasadışı işlemlerde sıklıkla kullanıldığını ve verimli bir ödeme yöntemi olmadığını savunuyor.
20:16
22 Şubat 2021

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto para birimlerinin doğru bir çalışma yöntemiyle başarılı olabileceğini düşünüyor. Ancak Yellen, Bitcoin’i oldukça spekülatif ve verimsiz bir varlık olarak tanımlıyor.

25 Ocak’ta göreve başlayan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Bitcoin’in yasadışı işlemlerde sıklıkla kullanıldığını ve verimli bir ödeme yöntemi olmadığını savunuyor. Yellen’ın açıklamalarıyla eş zamanlı olarak Bitcoin fiyatı 11,000 dolar değer kaybederek 48,000 doların altına düştü.

Janet Yellen’dan BTC Açıklamaları

New York Times moderatörlüğündeki bir etkinlikte Yellen, ABD’nin covid-19 sonrası ekonomik kalkınma planından bahsetti. ABD’nin pandemi sonrası için yüzleşmesi gereken zorlu bir yola gireceğini aktardı. Yellen enteresan bir şekilde dijital para birimlerinin daha hızlı ve daha ucuz ödeme yöntemleri sağlayabileceğine inandığını aktardı. Bununla birlikte dijital varlıkların rolüne değindi. Yellen’a göre, dijital varlıkların mevcut formları değerlendirildiğinde incelenmesi gereken birçok konu var. Bunların başında tüketici hakları ve kara para aklama konuları geliyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Hazine Bakanı, Bitcoin hakkında işlemleri yürütmek için oldukça verimsiz ve oldukça spekülatif yorumunu yaptı. Yellen daha önce kripto para endüstrisinin yasadışı suçlarda kullanıldığını ve güvenlik riski içerdiğini kaydetmişti.

Etkinlik sırasında Yellen, ABD Merkez Bankası’nın büyüyen merkez bankası dijital para birimi (CBDC) trendini yakalamak için diğer merkez bankalarına katılabileceğini belirtti. ABD bu konuyu uzun süredir değerlendiriyor. Buna karşılık Çin bu konuda önemli ilerleme kaydetti.

Bitcoin Fiyatı Birkaç Saat İçinde 11,000 Dolar Düştü

Yellen’ın açıklamaları, amiral kripto para birimi Bitcoin ve bununla beraber tüm kripto para piyasasının sert düşüşü esnasında geldi. BTC bugün erken saatlerde 58,400 doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Ancak bunun akabinde sert bir düzeltmeyle 11,000 dolar değer kaybederek düşüşe geçti.

Bitcoin yalnızca birkaç saat içinde 47,500 dolar seviyesine düştü. Buna rağmen Bitcoin 53,600 dolar seviyelerine geri döndü. Kripto para yatırımcıları dakikalar içinde Ethereum’un 1,700 dolar altına, BNB’nin 250 dolar altına, Litecoin’in 200 dolar altına ve daha fazla düşmesine tanık oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar