X


ABD Gelir İdaresinden Sürpriz Bitcoin ATM’leri Kararı!

IRS, Bitcoin ATM'lerini radarına aldığını belirtti.
21:00
16 Kasım 2019
Okuma Süresi: 1 Dakika

ABD’nin Gelir İdaresi olarak bilinen IRS yöneticisi John Fort, 15 Kasım tarihinde yaptığı yeni bir açıklamada Bitcoin (BTC) ATM’lerinin doğurduğu vergi sıkıntısını incelemeye başladıklarını ve bu konuda yeni regülasyonlar üretilebileceğini belirtti.

Bloomberg‘in aktardığı habere göre IRS kripto para ATM’leri yoluyla vergi kaçırma yöntemini kolluk kuvvetleri ile beraber incelemeye aldı ve yakında ciddi bir operasyon başlatabilir:

”Bunları incelemeye başladık ve bunların banka hesaplarıyla bağlantılı olup olmadığına bakıyoruz. Başka bir deyişle, eğer buraya gidip nakit para yerleştirip Bitcoin alabiliyorsanız tabii ki bunu incelemeye alacağız ve bu kişinin söz konusu cihazı hangi amaçla kullandığını veya fonlarının kaynağının ne olduğunu ve cihazın operatörünün hangi firma olduğunu bulmaya çalışacağız.”

IRS, Kripto Para Yatırımcılarına Yükleniyor

Coin ATM Radar’ın son verilerine göre ABD içerisinde faaliyette olan 4.129 Bitcoin ATM’si var ve bunlar belirli bir işlem ücreti karşılığında insanların kripto para birimi alıp satmasını sağlıyor. Bloomberg her ABD şehrinde en az 1 tane böyle cihaz bulunduğunu belirtmekte. Fort, ATM’lerin KYC olarak bilinen müşteri tanıma regülasyonlarına uyduğunu belirttikten sonra, bazı kişilerin yine de bu yolla vergi kaçırabildiğini bildiklerini itiraf etti.

IRS kripto para teknolojisine yönelik uyarılarını arttırmaya başladı ve bundan yaklaşık 3 ay önce Coinbase müşterilerinin vergilerini yanlış bildirdiklerine yönelik bir uyarı yayınlamıştı. İlgili haberi ve uyarıyı buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar