ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), Stablecoinleri Emtia Olarak Sınıflandırıyor

CFTC, Tether ile anlaşmaya vararak, anlaşmanın bir parçası olarak şirkete 41 milyon dolarlık bir para cezası verdi.
18:34
16 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), Tether ile anlaşmaya vararak ilk kez stablecoinleri emtia olarak sınıflandırdı.

41 Milyon Dolarlık Para Cezası

CFTC, başta doğru olmayan yanıltıcı beyanları başta olmak üzere Tether aleyhinde bir dizi suçlamada bulundu. Komisyon, Tether’in 41 milyon dolarlık para cezasını ödemesine karar vererek, Emtia Borsası Yasası (CEA) ve CFTC düzenlemelerinin diğer ihlallerini talep edildiği şekilde durdurmasını talep etti.

CFTC, Tether’in USDT‘leri %100 nakit ile desteklediğini iddia etmesine karşın, tüm rezervlerin nakit ile değil çeşitli finansal araçlar ile desteklendiğini söylüyor. Bu nedenle CFTC, ilgili resmi eylemlerde bulunan ilk düzenleyici olması sebebiyle stablecoinler üzerinde yargı yetkisi talep ediyor.

SEC Devrede

Ancak Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu tür yargı yetkilerinin geçici olarak talep edilmesinin bir güvenlik meselesi olduğunu, ek olarak stabil kripto para birimlerinin OCC’nin yargı yetkisine girdiğini ve bir banka gibi regüle edilmesi gerektiğini belirtti.

Aynı varlık üzerinde aynı yargı yetkisini talep eden farklı regülatör kurumların olması, belirsizliği ortadan kaldırmak amacıyla tek bir kripto para federal regülatör kurum önerisine yol açtı.

Regülatörler En Çok Stablecoinler Üzerinde Çalışıyor

Kripto para ekosisteminin toplam piyasa değerindeki artışın 2020 yılı itibariyle ivme kazanması ile beraber, regülatör kurumlar kripto varlıklara yasal bir zemin oluşturmak amacıyla sıkı bir çalışma yürütüyor. Ancak burada düzenleyici kurumların genel itibariyle en fazla yoğunlaştıkları alan, geleneksel finans istikrarına bir tehdit oluşturabileceği düşünceleri sebebi ile, stablecoinler. Regülatörler, değeri fiat para birimlerine sabit bu stabil kripto paraları piyasaya süren şirketlere, banka usülü yasal düzenlemeler getirmek istiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar