reklamı kapat

3 Farklı Şehirde 30 Kripto Para ATM’si Kurulacak

Hindistan'ın 3 farklı şehrinde ilk etapta 30 kripto para ATM'si kurulacak.
14 Ekim 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Kripto paralar çoğunlukla bir yatırım aracı olarak görülse de artık günlük yaşantımızda da yer edinmeye başladı. Özellikle ekonomik çöküntü içerisinde olan Venezuela, Arjantin, İran ve Ukrayna gibi ülkelerde kripto paralar enflasyondan korunmanın en iyi yolu olarak görülüyor. Hal böyle olunca bu ülkelerdeki kripto para ATM’lerinin sayısı da her geçen gün artıyor.

Hindistan’ın en büyük kripto para borsalarından biri olan Unocoin, Hindistan’ın çeşitli şehirlerinde kripto para ATM’leri kuracak. Başlangıçta 3 büyük şehirde 30 kripto para ATM’si kurulacak. Hindistan Merkez Bankası’nın uyguladığı kripto para yasağı nedeniyle bu ATM’lerden sadece Hindistan Rupisi yatırılıp çekilebilecek.

Geçtiğimiz hafta sosyal medyada paylaşılan ATM fotoğraflarının ardından Unocoin böyle bir projenin varlığını resmi olarak doğruladı. İlk Bitcoin ATM’sinin yarın 12 milyon nüfuslu  Bangalore’de faaliyete geçmesi bekleniyor. Bangalore’nin ardından ise gelecek hafta Mumbai ve Yeni Delhi’de de Bitcoin ATM’leri kurulacak.

Unocoin ve Unodax müşterileri ATM’lerin faaliyete geçmesiyle Rupi yatırıp çekebilecek. Hindistan Merkez Bankası’nın getirdiği bazı kısıtlamalar nedeniyle günlük yapılabilecek işlemler sınırlı. Para yatırma ve çekme işlemlerinde ise minimum alt sınır 1.000 rupi. Her ne kadar Hindistan Merkez Bankası kripto paralara yönelik yasaklar getirse de bu ATM’lerden yatırılan itibari para birimleriyle Unocoin ve Unodax borsalarında 30 farklı kripto para birimi alınıp satılabilir.


Unocoin, 2013 yılında Bangalore’de kuruldu ve 120 tam zamanlı çalışanıyla operasyonlarını yürütüyor. Bangolore, 1,3 milyonu aşkın müşterisiyle 2 milyar rupilik işlem hacmine sahip olduğunu iddia ediyor. Unocoin’in CEO’su Sathvik şunları kaydetti:

Kripto para ATM’lerimiz için herhangi bir bankayla ortaklık kurmamıza gerek yok. Bu ATM’lerle bankalardan bağımsız bir şekilde nakit yatırma ve çekme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.