reklamı kapat

22.858,822 Bitcoin Çalan Adamın Cezası Belli Oldu!

Benjamin Reynolds yatırımcılara yüklü bir tazminat ödeyecek.
09:00
22 Ağustos 2020

Control Finance isimli kripto para Ponzi yapısı 2017 yılında kripto para sektörüne giren birçok kişiyi dolandırması ile biliniyor. 2017 yılının Mayıs ayından günümüze kadar olan sürede 22.859,822 Bitcoin’i çalan ve müşterileri dolandırarak bu fona ulaşan Benjamin Reynolds’ın cezası ise belli oldu.

ABD’nin finansal regülatörlerinden Emtia ve Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından yayınlanan bildiriye göre Control Finance’in kurucusu Reynolds tazminat olarak yatırımcılara 142,9 milyon dolar ödeyecek. Reynolds’ın cezası ise sadece bununla sınırlı değil ve ek olarak CFTC’ye 429 milyon dolarlık ceza ödemesi de yapılacak.

Bitcoin Ponzi Yapısı Kurucusu 1.000’den Fazla Kişiyi Dolandırdı

Reynolds, kurduğu kripto para Ponzi yapısı ile birçok kullanıcıyı 2017 yılındaki FOMO sayesinde dolandırmış ve paralarını yatırım yapacağı iddiası ile almıştı. Tahmin edileceği gibi Reynolds bu fonlarla yatırım yapmadı ve bunu şahsi giderleri için kullandı. 1.000’den fazla müşteriye ulaşan Reynolds, müşterilerine o tarihteki hesap ile 147 milyon dolar kaybettirdi.

Aslında kripto para sektörü böyle çok fazla dolandırıcılığa sahne olmakta ve bunu engellemenin hiçbir yolu yok. Regülatörler bunu engelleyemese de kripto para yatırımcıları daha çok dikkat edip eğitim alarak bunun önüne geçebilir. Tarihin en büyük Bitcoin ponzi yapılarından olan OneCoin yöneticileri hakkında da geçtiğimiz günlerde önemli bir gelişme kaydedilmişti.

Reynolds’ın ödeyeceği tazminat miktarı o anki yatırım miktarına denk gelse de yatırımcılar bu fonları kendileri BTC alarak değerlendirseydi şu an 11.000 dolardan bile 251 milyon dolarlık bir toplam miktara yani yatırımlarının iki katına ulaşabilirlerdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.