2022 Ethereum (ETH) Fiyat Beklentileri! ETH 2.0 Yükseltmesi!

2022 yılında Ethereum yatırımcılarını neler bekliyor? ETH 2.0 güncellemesinin faydaları neler olacak?
21:45
30 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Ethereum ağındaki artan gaz ücretleri, bu yılın önemli gündem maddelerinden biriydi. Özellikle NFT alanında artan talep bu sorunun ciddiyetini daha iyi anlamamıza yardımcı oldu. Peki Ethereum önümüzdeki yıl bu sorunlarından kurtulabilecek mi? 2022 yılında ETH yatırımcılarını neler bekliyor?

ETH 2.0 Yükseltmesi!

Yüksek gaz ücretlerine karşın birçok layer1 blockchain’in yıldızı bu yıl parladı. Elbette ekosistem bu denli hızlı büyürken alternatif çözümlerin ortaya çıkması şaşırtıcı olmadı. Ethereum killer olarak tanımlanan Solana ve Avalanche gibi gelecek vaat eden projeler ekosistemlerini hızla genişletti.

Ethereum, sorunlarının çoğunu çözmeyi amaçlayan kendisini deflasyonist bir ağa dönüştürmek için şimdiden bir plan hazırladı. Bu, sisteme bir yanma mekanizması başlatan EIP-1559’un yürürlüğe girmesinin yanı sıra Ether staking’e izin vermek için geçen yıl Beacon zincirinin tanıtılmasıyla yapıldı.

Ethereum savunucusu Anthony Sassano, yakın tarihli bir podcast’te, Ethereum’un para politikasının “ETH sahiplerine değer kazandırırken aynı zamanda sürdürülebilir olmasına izin verecek” şekilde tasarlandığını belirtti. Bu, Sassano’nun şu anda fazla ödendiğine inandığı madenci ücretlerini azaltarak ağda boşa harcanan değer miktarını en aza indirerek yapılacaktı.

Kintsugi genel test ağı, geçen hafta Ethereum tarafından başlatıldı ve ağ tamamen geçiş yapmadan önce piyasaya sürülen son ağlardan biridir.

2022 Ethereum (ETH) Fiyat Beklentileri!

ETH 2.0‘a geçiş tamamlandığında, yakma miktarındaki artışla birlikte ETH ihraç oranının da düşmesi bekleniyor. Sassano’ya göre deflasyonist bir süreç başlayacak bunu 2021 yılında birkaç gün yaşamıştık.

Sassano şunları söyledi:

“Hiçbir sabit üst sınır olmadan sürekli sürekli ihraçta bile, hala net bir deflasyonist olma yolunda ilerleyen bir Ethereum var. Üstelik ağın güvenliğinden yana endişelenmeniz de gerekmiyor”.

Ücretlerin artışına da değinen Sassano, Bitcoin karşılaştırması yaptı:

“Bitcoin ağında yapabileceğiniz tek şey BTC ile işlem yapmak, bunu yapmak için çok fazla talep yok… Oysa Ethereum birinci katmanda ağ üzerinde işlem yapmak için milyonlarca nedeniniz var ve bu ücretlere yansıyor”.

PoS algoritmasına geçişle birlikte madencilerin kazançları ve işlem maliyetleri düşecek. Ethereum’un PoS’a geçişinden kazanç sağlayanlar yalnızca doğrulayıcılar değildir. Bu aynı zamanda DeFi yatırımcısı Cyrus Younessi’ye göre ağ için yükseliş anlamına geliyor.

Aynı podcast’te DeFi yatırımcısı Cyrus Younessi şunları söyledi:

“Bir varlık birdenbire ek %20 getiri sağlamaya başladığında, bu kesinlikle insanların diğer sermaye varlıklarından borç alarak parayı buraya akıtacağı anlamına geliyor”.

Tüm bu detayları ele aldığımızda 2022 yılında Ethereum fiyatının en kötü senaryoda bile 3.500 doların üzerinde kalabileceğini varsayabiliriz. Fakat gelecek hakkında ne kadar iddialı olursanız o denli yanılırsınız. Bu yüzden temkinli davranmakta ve en kötü durum senaryosuna hazır olmakta fayda var, Bitcoin’in 20.000 dolara ve oradan 6.000 dolar seviyelerine düştüğü günleri hep beraber yaşadık.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar