X

12 Uzmanın Detaylı Görüşü! ABD Kripto Para Düzenlemesi!

Kripto para endüstrisinin en önemli şirketlerinin uzmanları görüşlerini açıkladı. 2022 yılında kripto para düzenlemeleri neler getirecek?
10:20
9 Ocak 2022
Okuma Süresi: 8 Dakika

Tüm kripto para yatırımcılarını ilgilendiren en önemli gündem maddesi yasal düzenlemelerdir. 2021 yılında bu konuda çok fazla haber yapıldı ve otoriteler çalışmalarını başlattı. 2022 yılında da konuşulan düzenlemelerin artık hayata geçirilmesi ve sektörün tam anlamıyla regüle edilmesi bekleniyor. Peki kripto para yatırımcılarını neler bekliyor?

Kripto Para Düzenlemesi

Bitcoin‘e (BTC) yasal ihale statüsü veren ilk ülke olan El Salvador’daki benzeri görülmemiş deneyine geçtiğimiz yıl şahit olduk. Uluslararası çok sayıda kurum bunu yanlış olduğunu ve ülkenin ateşle oynadığını savundu. Bir diğer önemli gelişme Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun sekiz yıldır beklenen ve kripto tarihinde bir dönüm noktası olarak tanımlanan Bitcoin ETF onayıydı.

2022 yılında daha fazla ülkenin El Salvador’un izini takip etmesi bekleniyor. Bununla birlikte dünya genelinde daha fazla Bitcoin ETF onayı da olasıdır. Elbette Çin’in yasakçı politikalarını taklit edecek ülkeler de göreceğiz.

12 Uzmanın Kripto Regülasyon Görüşü

ABD’nin yayınlayacağı kripto para düzenlemeleri dünyanın geri kalanını önemli ölçüde etkileyecek. Yasal mevzuatın diğer devletler tarafından da benimsenmesi ve uygulamaya konulmasına kesin gözüyle bakılıyor. Yani ABD’nin regülasyon çalışmaları aslında küresel bir düzenlemenin temelini oluşturacak. Peki sektörün önde gelen isimleri 2022 için neler bekliyor ve 2021 yılını nasıl değerlendiriyor?

Alan Konevsky

Alan, Kuzey Amerika’ya yayılmış Bitcoin madenciliği operasyonu ve altyapı çözümleri sağlayıcısı olan PrimeBlock’un Baş Hukuk Görevlisidir. PrimeBlock, Bitcoin Madencilik Konseyi’nin bir üyesidir. İlk olarak onun görüşüyle başlayalım.

“Çin, 2009 yılında sahneye çıktığından beri Bitcoin ile aşk-nefret ilişkisine sahip. Döngünün aşk kısmına geri döneceğimizi sanmıyorum. Rekabet dinamiğindeki bu değişiklikler Amerika Birleşik Devletleri’ne ve diğer bölgelere fayda sağlamaya devam edecek. Kriptoya dokunan artan düzenleme ve artan siyasi diyalog göreceğiz. Umudumuz, Kongre’den ve düzenleyicilerden gelenlerin endüstri ile ortaklaşa ve kriptonun geleneksel finans ve menkul kıymetler düzenlemesinden farklı olduğunu kabul eden düşünceli bir diyaloğun parçası olarak tasarlanacak olmasıdır”.

Ankitt Gaur

Ankitt, dijital varlıklar için ikinci katman bir DeFi ödünç verme protokolü olan EasyFi Network‘ün CEO’sudur.

“DeFi’nin son yıllarda benzeri görülmemiş büyümesi ve teknolojik yenilikleri, küresel finans piyasalarını ve bence hala tüm durumu anlamaya çalışan düzenleyicileri şaşırttı. Bu muhtemelen bir varlık sınıfı olarak kripto para birimlerinin göz ardı edilmesinin ve on yıldan fazla bir süredir düzenlemenin tamamen bulunmamasının nedenidir. Ancak şimdi, DeFi yavaş yavaş ana akıma doğru ilerlerken, düzenlemeyle ilgili tartışmalar ortaya çıkıyor. Coinbase’in SEC ile son zamanlardaki tartışması, düzenleyicilerin sonunda DeFi’yi düşündüklerinin açık bir işareti”.

Ankitt Hindistan’ın en fazla kripto para kullanıcısına sahip ülke olduğunu ve bu ülkeden net regülasyon haberleri alacağımızı düşünüyor.

Bobby Lee

Bobby, küresel ana akım pazarı için basit, güvenli kripto para birimi depolama çözümleri sağlayan bir şirket olan Ballet’in kurucusu ve CEO’sudur.

“2021 yılında kripto para düzenlemesindeki en önemli gelişme, El Salvador’un Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etmesiydi. Bu, beş yıl önce, Aralık 2016’da, küçük bir ülkenin merkez bankasının döviz rezervlerine Bitcoin ekleyeceği yönündeki tahminimin gerçek olmasını sağladı. El Salvador küçük bir ülke olmasına rağmen, bu değişikliğin etkileri derin olacaktır. Federal Rezerv, IMF ve İngiltere Bankası, El Salvador’un mali bağımsızlık ilanından ‘kaygı duyduklarını’ belirttiler. Endişeleri pek iyi niyetli değil. Bir ülke Bitcoin yüzünden gelişirse, bunun borca ​​dayalı dolar sisteminden kademeli bir küresel çıkışı tetikleyeceği korkusuna dayanıyor. Amerika Birleşik Devletleri, El Salvador’un Bitcoin’i yasal ihale yapma örneğini izlemeyecek, ancak bu Bitcoin’in başarısına engel değil. ABD düzenleyicileri ve vergi tahsildarları, Bitcoin’i bir para birimi veya menkul kıymet olarak değil, altına benzer bir varlık olarak ele almaya doğru bir şekilde karar verdiler. Fiat para birimi borçla desteklenir ve menkul kıymetler gelecekteki kazanç vaatleriyle desteklenir; Bitcoin, izinsiz, değişmez olarak kanıtlanmış faydası dışında hiçbir şey tarafından desteklenmez”.

Lee, ABD’nin bir yasaktan ziyade Bitcoin sahiplerinden daha fazla vergi geliri elde etmeye odaklanmasını bekliyor.

Dave Perrill

Dave, kripto para madenciliği ve altyapı sağlayıcısı olan Compute North’un CEO’sudur.

“Sektör gücünü ve örgütlenme yeteneğini gösterdi. ABD yasama meclisinin altyapı faturasının bir parçası olarak kriptoyla ilgili faaliyeti ile endüstri birleşebildi ve şu mesajı verdi: Kripto para birimi ve blockchain kalıcı olacak. Savunucuları piyasaya açıklık getirmek ve benimsemeyi teşvik etmek için düzenlemeden yana olsalar da bunun düşünceli olması ve yeniliği kısıtlaması değil, teşvik etmesi gerekiyor. 2022’de, Dijital Ticaret Odası ve Bitcoin Madencilik Konseyi gibi kuruluşların yanı sıra Teksas Blockchain Konseyi gibi bölgesel grupların, politikaları savunmada ve Kongre Blockchain Grubu liderleriyle politikalar yazma konusunda daha aktif hale gelmesini bekliyoruz”.

Hatu Sheikh

Hatu, yatırımcılar için riskleri azaltırken aynı zamanda yeni başlayanlar için büyüme teknolojileri ve finansman çerçeveleri oluşturan DAO Maker‘ın kurucu ortağı ve baş strateji sorumlusudur.

“2021, düzenleyici kurumlar sektöre ilişkin tutumlarını netleştirmediği için kripto ve DeFi adına bir başlangıç yılı oldu. Bununla birlikte, El Salvador’un Bitcoin’i yasal ihale olarak benimsemesi ve daha fazla ülkenin kriptoyu benimsemesiyle gelecek daha parlak görünüyor. 2021’de, kripto ve onun düzenleyici statüsüyle ilgili çeşitli düzeylerde çok sayıda müzakere yapıldı. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve düzenleyici makamlar, kriptonun yaygınlaştırılmasına karşı çekincelerini dile getirdiler. Bununla birlikte, endüstrinin olgunlaştığının ve şu anda kapsamlı bir yasağın uygulanması için bile çok büyük olduğunun da farkındalar. Teknoloji ve uygulamaları gözetim ihtiyacının yerini aldığından, blockchain teknolojisinin hiçbir yerde düzenleyici şemaya yakın olmaması gerektiğine inanıyorum. Şeffaflık ve ademi merkeziyetçilik gibi çok ihtiyaç duyulan yönleri ön plana çıkarıyorlar. Blockchain teknolojisini düzenlemek, yalnızca toplum olarak evrimimizi olumsuz yönde etkileyecektir. Bunun dışında, 2022’de kripto, DeFi ile dünya çapında finansal sistemde devrim yaratmayı amaçladığı için düzenleyici cephede daha fazla kabul görmeyi bekliyorum”.

Jason Allegrante

Jason, dijital varlık saklama, transfer platformu olan Fireblocks‘ta baş düzenleyici danışman ve küresel uyumdan sorumlu yetkilidir.

“2022 yılı, düzenleyicilerin dünya çapında kafa karıştırıcı sinyaller göndermesiyle ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde bir dizi yüksek profilli yaptırım eylemiyle çalkantılı olacak. Kripto para birimlerini mevcut varlık kategorilerine sığdırmaya çalışmanın mevcut aşamasından, dijital varlıkları dijital varlıklar olarak ele alan düzenleyici çerçeveleri benimsemenin gelecekteki aşamasına geçtiğimizde, kripto para birimi düzenlemesi etrafında büyüyen bir anlaşma göreceğiz. Düzenleme açısından, Avrupa liderliği alacak ve onu ABD izleyecektir. Gelecekteki düzenleyici çerçevelerin belirli ana hatları bilinmemekle birlikte, endüstrinin DeFi ve/veya barındırılmayan cüzdanların yasaklanması gibi en büyük korkularının gerçekleşmeyeceğini varsaymak için gerekçeler var”.

Lisa N. Edwards

Lisa, geleneksel hisse senetleri ve emtialarda 20 yılı aşkın deneyime sahip bir uzman yatırımcıdır. Josh Taylor ile Thousand To Millions ve The Moon Mag’in sahibidir.

“İşlem yaptığım çoğu borsa, platformlarında işlem yapmaya devam etmek için KYC’yi tamamlamamı istedi. Birkaç borsa, hesapları kişi başına bire indirerek bunu çok ileri götürdü, ki bu gerçekte çılgıncaydı. Geleneksel bankacılıkta bir bankada çok sayıda hesabınız olabilir, bu yüzden bence ortada buluşmak için birkaç köprünün aşılması gerekiyor. AML hala sıkılaştırılabilir, ancak daha gidecek çok yolumuz var. Ve geleneksel parada olduğu gibi, bunun da her zaman bir yolu olacaktır. Blockchain, para izini takip etme yeteneğini sıkılaştırıyor, ancak bu izleri gizlemek için her gün ortaya çıkan yeni yollar var”.

Nick du Cros

Nick, profesyonel yatırımcılar için finansal ürünler ve hizmetler sağlayan bir dijital varlık yönetimi firması olan CoinShares UK‘de uyumluluk ve düzenleyici işler yöneticisidir.

“2022’de düzenleyicilerden yaklaşımların üç katına çıkmasını bekliyorum. İlk olarak, dijital varlıklar için ısmarlama düzenlemeler üreten uzmanlar olacak. İkincisi, finansal istikrar endişeleriyle paniğe kapılan bir dizi düzenleyici, derhal harekete geçecektir. Varsayılan yaklaşımları, basitçe bankacılık düzenlemelerini kopyalamak olacaktır. Üçüncüsü, dijital varlıklara önemli kısıtlamalar getirmek veya tamamen yasaklamak isteyen bir avuç düzenleyici olacak. Umudum, 2022’nin uzmanlara ait olması ve dijital varlıklar için uluslararası düzenleyici çerçevelerin gerçekten başladığı yıl olarak görülmesidir”.

Paolo Ardoino

Paolo, popüler kripto para borsası olan Bitfinex’in baş teknoloji sorumlusudur.

“Düzenleyiciler, blockchain tabanlı teknolojiler için uygun kural ve düzenlemeleri nasıl uygulayacaklarına bakmaya devam edecek ve endüstriyi, bu amaca ulaşmalarına yardımcı olmak için düzenleyicilerle proaktif olarak çalışmaya teşvik ediyorum”.

Roger Ver

Roger, erken bir Bitcoin yatırımcısıdır. Bir takas ve cüzdan hizmetine ek olarak kripto para birimi haberlerini içeren bir site olan Bitcoincom’un yönetim kurulu başkanıdır. Ayrıca Bitcoin Vakfı’nın beş kurucusundan biridir.

“Hükümet düzenleyicilerinin özel sektörde dürüst işler bulması gerektiği ve maaşlarının artık şiddet tehditleriyle başkalarından alınmadığı günü sabırsızlıkla bekliyorum.”

Simon Peters

Simon, hem hisse senetlerine hem de kripto para birimlerine yatırım yapma imkanı sunan dünyanın önde gelen sosyal ticaret platformu eToro’nun kripto analistidir.

EToro, yatırımcıları ve son kullanıcıları korumak ve eğitmek için tasarlanmış düzenleyici önlemleri tam olarak destekliyor. Uygulanan herhangi bir yönergenin, bireysel yatırımcıları kripto pazarlarına katılımlarını destekleme arzusuyla koruma ihtiyacını dengeleyeceğini umuyoruz. Artan düzenlemenin, yalnızca finansal hizmetler sektörüne gerçek faydalar sağlamakla kalmayıp aynı zamanda küresel olarak daha fazla finansal kapsayıcılığı kolaylaştıran bir teknolojinin daha fazla kullanımını kolaylaştırmaya yardımcı olacağını umuyoruz”.

Yat Siu

Yat, dünyadaki oyunculara ve internet kullanıcılarına dijital mülkiyet hakları veren ve böylece yeni bir varlık sınıfı, oyna-kazan ekonomileri ve daha adil bir dijital çerçeve yaratan Animoca Brands‘ın kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanıdır.

“Yönetmelik, 2022’de daha fazla tanımlanmaya başlayacak, ancak tam olarak nasıl olacağı henüz belli değil. 2021’in dönüm noktası, muhtemelen, blockchain’e ilişkin kamuoyu farkındalığındaki önemli artıştı. Collins Dictionary, yılın kelimesi ‘NFT’yi bile ilan etti”.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar