X


Binance Ceza Alabilir! Kripto Para Dolandırıcıları İçin Pakistan Harekete Geçti!

Türk kripto para yatırımcıları da benzer yöntemlerle dolandırılabilir, dikkat!
13:12
9 Ocak 2022

Dünyanın en büyük kripto para borsası yeni yılda da hükümetlerin baskısını hissedecek gibi görünüyor. Bu sefer kötü haber Pakistan’dan geldi. Peki konunun detayları ne? Binance bir güvenlik zafiyetine mi sahip?

Pakistan Binance Borsasını Soruşturacak

Pakistan Federal Soruşturma Ajansı, yatırımcıları Binance cüzdanlarından bilinmeyen üçüncü taraf cüzdanlarına para göndermeye yönlendiren ve devam eden bir dolandırıcılığa karşı çok sayıda şikayet aldıktan sonra bir ceza soruşturması başlattı. Pakistan Federal Soruşturma Ajansı’nın (FIA), bölgedeki milyonlarca kripto dolandırıcılığı etrafındaki bağlantıları tespit etmek amacıyla kripto borsası Binance‘a resmi bir bildirimde bulunduğu bildirildi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

FIA’nın Siber Suç Kanadı, borsanın “sahte çevrimiçi yatırım mobil uygulamaları” ile bağlantısını belirlemek için Binance Pakistan’ın GM Hamza Khan’ına katılım emri verdi. Bildirimde, “Aynı şeyi açıklamak için Binance Genel Merkezi Cayman Adaları ve Binance ABD’ye de ilgili bir anket gönderildi” dedi. Pakistan’daki yatırım dolandırıcılıkları, gerçek dışı getiriler bahane edilerek, kullanıcılardan Binance‘a kaydolmaları ve 3. parti cüzdanlara para aktarmaları istenerek gerçekleştirildi.

Binance Borsasında Güvenlik Zafiyeti Var Mı?

Aslına bakarsanız güvenlik zafiyeti tam anlamıyla Pakistanlılarda bulunuyor. Ve diğer ponzi yöntemlerine kurban olan yatırımcılarda, bu dolandırıcılık modelleri yeni müşteriler pahasına eski müşterilere fayda sağlıyor ve milyarlarca rupi değerinde önemli bir sermaye tabanı oluşturduklarında nihayetinde kaçıp gidiyorlar.

Çiftlikbank, Mega Holding, Kairos ve Smart Trade Coin tarzı oluşumların tamamı bu ponzi dolandırıcılarına örnek olarak verilebilir. Artık dolandırıcılar kurbanlarını aldatabilmek için kripto paraların cazibesini kullanıyor.

Vatandaşlar tarafından dile getirilen şikayetlere dayanarak, Pakistan ajansı, kullanıcının fonlarını başarıyla çaldıktan sonra aniden çalışmayı durduran en az 11 dolandırıcı mobil uygulama tespit etti. FIA tarafından tanımlanan uygulamalar MCX, HFC, HTFOX, FXCOPY, OKIMINI, BB001, AVG86C, BX66, UG, TASKTOK ve 91fp’dir.

Dolandırıcılar, kullanıcıları para transferi için Binance’e kaydolmaya yönlendirmenin yanı sıra, kurbanları “kripto yatırım sinyalleri” sağlamak için bir Telegram grubuna eklediler. Her uygulama ortalama 5.000 civarında müşteriye ev sahipliği yaptı. Bildiri şunları ekledi:

“Hileli tutarın transfer edilmiş olabileceği en az 26 şüpheli blockchain cüzdan adresi (Binance cüzdan adresi) tespit edildi. Binance Holdings Limited’e bu blockchain cüzdan hesaplarının ayrıntılarını vermek ve onları bloke etmek için bir mektup yazıldı”.

Binance‘den ayrıca, resmi destekleyici belgeler ve dolandırıcılar tarafından Binance’in hizmetlerine bağlanmak için kullanılan API’lerin entegrasyon mekanizması dahil olmak üzere ayrıntılar istendi. FIA, şüpheli uygulamalarla bağlantılı banka hesaplarını proaktif olarak bloke ederken, uyarıda şu uyarıda bulunuldu:

“Uyumsuzluk durumunda, FIA Siber Suç, Pakistan Devlet Bankası aracılığıyla Binance’e mali cezalar önermek için haklı olacaktır”.

Aralık 2021’de Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FPCCI) başkanı Nasir Hayat Magoon, Pakistan vatandaşlarının 20 milyar dolarlık birleşik kripto varlık değerine sahip olduğunu açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar