X


Bitcoin (BTC) Bu Modeli Oluşturdu! Bitcoin Fiyatı Çakılabilir!

Bu model çok tehlikeli ve Bitcoin yatırımcılarını büyük bir düşüş bekliyor olabilir. Kritik seviyeye dikkat!
09:35
9 Ocak 2022

Daha ne kadar kayıp yaşayacak diyebilirsiniz, tıpkı 61.000 dolar seviyelerinde benzer yorumları yapanlar gibi. Bundan önceki düşüş döneminde de Bitcoin 63.000 dolardan kademeli olarak geri çekilmiş ve yaptığı ara yükselişler hep bir geri dönüş umudu doğurmuştu. Sonrasında gözümüzü nerede açmıştık? Tam 28.000 dolarda ve o gün geldiğinde 20.000 doların iyi bir destek olup olmayacağı tartışılıyordu ki, Bitcoin yeniden 69.000 dolara döndü ve bugün yine dejavu yaşıyoruz.

Bitcoin Death Cross’ları

Bitcoin (BTC), 8 Ocak’ta geleneksel grafik uzmanları tarafından daha fazla kayıp öngörme yeteneği nedeniyle geniş çapta izlenen bir model oluşturdu. Ayrıntılı olarak, kripto para biriminin 50 günlük üstel hareketli ortalaması (50 günlük EMA), 200 günlük üstel hareketli ortalamasının (200 günlük EMA) altına düştü ve death cross (ölüm haçı) oluşturdu.

Model, Bitcoin’in önceki iki ayda zorlu bir yolculuk geçirmesiyle ortaya çıktı ve 69.000 dolarlık rekor seviyesinden %40’ın üzerine düştü.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Önceki death cross’lar son iki yılda Bitcoin için önemsizdi. Örneğin, Mart 2020’de 50-200 günlük bir EMA düşüş geçişi, BTC fiyatı yaklaşık 9.000 dolardan 4.000 doların altına düştükten sonra ortaya çıktı ve tahminden çok gecikmeli olduğu ortaya çıktı.

Ek olarak, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, Bitcoin’in 2020’nin sonunda 29.000 dolara yükselmesini engellemede başarılı olamadı. Benzer şekilde, Temmuz 2021’de Bitcoin günlük çizelgelerinde (Mart 2020’de olduğu gibi) daha gecikmeli ve daha az öngörücü olan bir death cross oluştu. Oluşumu büyük bir satışa yol açmadı. Bunun yerine, BTC’nin fiyatı Kasım 2021’e kadar 69.000 dolara yükselmeden önce yalnızca yatay konsolide oldu.

Ancak, yukarıda bahsedildiği gibi, her iki durumda da modelin Bitcoin piyasası üzerindeki etkilerini sınırlamış olabilecek bir parça iyi haber vardı.

Örneğin, Temmuz 2021’deki Bitcoin fiyatındaki toparlanma, büyük ölçüde Amazon‘un ödemeler için kripto para birimleri kabul etmeye başlayacağına dair söylentilerin ardından geldi. Yine benzer şekilde Bitcoin, özellikle ABD Federal Rezervi’nin koronavirüs pandemisine bağlı borsa çöküşünün ardından kontrol altına almak için gevşek para politikalarını açıklamasının ardından Mart 2020’de 4.000 doların altındaki seviyelerinden keskin bir şekilde toparlandı.

Bitcoin Sert Biçimde Düşebilir

Fakat death cross bu sefer kan akıtmayı başaracak gibi görünüyor. Bitcoin’in son düşüşü, Fed’in 2022’de ayda 120 milyar dolarlık varlık satın alma programının geri çevrilmesi ve ardından üç faiz artırımı da dahil olmak üzere gevşek para politikalarını agresif bir şekilde gevşetme kararıyla ilgili artan yatırımcı endişesini yansıttı.

Tipik olarak, yükselen faiz oranları, Bitcoin gibi değişken varlıkları elde tutmayı garantili getiriler sunan devlet tahvillerinden daha az çekici hale getirir.

Kripto kredi kuruluşu Genesis Global Trading’in Piyasa Analiz Başkanı Noelle Acheson, Wall Street Journal’a verdiği demeçte şunları söyledi.

“FED’in hamlelerinden sonra Bitcoin’in neler yaptığını görüyoruz. Bu, Bitcoin’in bir risk varlığı gibi davrandığının kanıtıdır”.

Sonuç olarak, nakit likiditesindeki genel düşüş, death cross oluşumuyla birleştiğinde, Bitcoin pazarında daha fazla satışları tetikleyebilir. Ancak bu, BTC fiyatının aşağıdaki grafikte gösterilen 0,382 Fib çizgisi olan 40.000 dolar civarındaki destek seviyesinden sıçramadığı sürece geçerlidir.

Bununla birlikte, 40.000 doların altındaki bir kırılma, Bitcoin fiyatını 35.000 dolara yakın bir sonraki Fib hattı desteğine gönderme riskini taşıyabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar