X

Sıcak Gelişme: Kripto Para Borsası Hacklendi! Para Transfer İşlemleri Askıya Alındı!

Borsa kullanıcıları ne yapacak? Zararın boyutu ve tüm detaylar!
08:58
9 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para borsalarında bir süredir siber saldırılarla karşılaşmıyorduk. Bugün erken saatlerde kripto para borsası hacklendi ve uzun süredir duymadığımız kötü haber geldi. DeFi hack olaylarını geçtiğimiz yıl fazlasıyla yaşadık. Ancak benzer ölçüde merkezi borsalara saldırı olduğunu görmedik.

Kripto Para Borsası Hacklendi

Lihtenştayn merkezli kripto borsası LCX, platformdaki tüm para yatırma ve çekme işlemlerini geçici olarak askıya aldıktan sonra sıcak cüzdanlarından birinin güvenliğinin ihlal edildiğini doğruladı. Sıcak cüzdan uzlaşmasını, ETH, USDC, LINK ve MKR dahil olmak üzere sekiz tür ERC-20 tokeninin yetkisiz transferi izledi. Saldırı, ilk olarak ERC-20 tokenlerinin LXC’den bilinmeyen bir Ethereum (ETH) cüzdanına şüpheli transferine dayanan bir bildirimle öğrenildi. Blockchain güvenlik şirketi olan PeckShield tarafından yapılan bildirim yatırımcıları endişelendirdi.

PeckShield’in araştırmasına dayanarak, hacker Sandbox (SAND), Quant (QNT), Chainlink (LINK), Enjin Coin (ENJ) ve Maker (MKR) dahil olmak üzere sekiz farklı kripto parayı başarıyla aktardıktan sonra LCX toplamda 6,8 milyon dolar kaybetti

LCX Kullanan Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Yazı hazırlandığı sırada CX çalınan fonların iadesine yardımcı olacak herhangi bir plan paylaşmadı. Ancak şirket, diğer cüzdanları ve varlıkları korumak için güvenlik önlemleri aldığını onayladı.

“Bu zor dönemde müşterilerimizden, diğer borsalardan, güvenlik uzmanlarından ve daha geniş kripto topluluğundan gelen desteğe teşekkür ediyoruz”.

Daha önceki saldırılarda birçok DeFi ve CEX zarar tazmin planları açıkladı. Miktar çok büyük olmadığı için LCX’de itibarını koruman adına böyle bir plan açıklayacaktır. Eğer saldırıdan zarar gördüyseniz borsa duyurularını takip etmeniz gerekir.

Güvenlik platformu ImmuneFi’nin yakın tarihli bir raporu, kripto şirketlerinin hack, dolandırıcılık ve diğer kötü niyetli faaliyetler nedeniyle 2021’de 10,2 milyar doların üzerinde zarara uğradığını tespit etti. ImmuneFi 120 kripto istismarı ve rug pull vakası tespit etti, en yüksek değerli hack 613 milyon dolar ile Poly Network, onu sırasıyla 200 milyon dolar ve 150 milyon dolar ile Venus ve BitMart izledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar