Reklam

Yükselenler ve Düşenler: BTC, BCH, DOGE, ETH ve XRP’de Son Durum!

Muhteşem bir haftanın ardından popüler kriptolarda son durum ne?
08:49
21 Aralık 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) rekor üzerin rekor kırdığı muhteşem bir haftayı geride bıraktı. Hafta içinde rekorların yanında düzeltmeler yaşanmış olsa da ciddi bir düşüş grafiği ile henüz karşılaşmadık. Çoğu altcoin de Bitcoin’e ayak uydurdu ve yükseliş grafikleri çizdi.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin yaklaşık olarak 1 aydır 20.000 dolarlık önemli psikolojik seviyeyi geçmek için çabalıyordu ancak 16 Aralık’a kadar büyük girişimlerinde ciddi reddetmelerle karşılaştı. Bu reddetmeler Bitcoin’in fiyatını 17.500 dolar bandına kadar geriletti. Ancak analistlerin de belirttiği gibi BTC bu düşüşlere rağmen gücünü koruyordu ve aslında her geri çekilme daha fazla güçlenmesi anlamına geliyordu. Çünkü Bitcoin bu düşüşler sırasında önemli destek seviyeler olarak nitelendirilen seviyeleri hiç teste etmedi.

Son olarak Bitcoin 16 Aralık’ta gücünü topladı ve önce 20.000 dolarlık eski rekorunu kırdı. Bu yükseliş ivmesi sırasında 23.800 dolara kadar yükselen BTC sonrasında bir düzeltme grafiği çizmeye başladı ve 21.000 dolar 23.000 dolar bandında hareket etti. Bitcoin’in 20.000 doların altın düşmemesi yen, rekor seviyelerin gelebileceği şeklinde yorumlandı ve BTC 19 Aralık’ta 24.200 dolar ile yeni bir rekora imza attı.

Yazının yayına hazırlandığı sırada da 24.000 dolar sınırına işlem gören Bitcoin’in hala çok güçlü olduğu düşünülüyor. Ayrıca Bitcoin’in çizdiği pozitif grafikler altcoin’lere de güç veriyor ve BTC konsolidasyon aşamasındayken bile bazı coin’lerin yükseliş grafiği çizdiği görülüyor.

Bitcoin Cash ve Dogecoin

Piyasa hacmi bakımından en büyük altıncı kripto para birimi olan Bitcoin Cash (BCH) lider kripto para birimine konsolidasyon döneminde eşlik etmiyor gibi görünüyor. Son 24 saat içinde sergilenen grafiklere bakıldığında BCH %18’in üzerinde bir artış yaşadı ve 378 dolara kadar yükseldi.

Bitcoin Cash’in yanı sıra Elon Musk’ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamaların ardından yükselişe geçen Dogecoin (DOGE), 0,0053 dolara kadar fiyatını yükselmeyi başardı ve böylece 24 saat içinde yüzde 25’in üzerinde yükselmiş oldu.

Ethereum ve Ripple

Piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci ve üçüncü kripto para birimleri olan Ethereum (ETH) ve Ripple’ın (XRP) daha çok Bitcoin’e ayak uydurduklarını ve hatta bu iki kripto para biriminin yatırımcılarının çok daha temkinli olduklarını ifade edebiliriz.

Yazının yayına hazırlandığı sırada ETH ve XRP’de de bir konsolidasyon yaşanıyor ve hatta Bitcoin’e kıyasla yüzde bazında daha çok düşüşlerin olduğu görülüyor.

Aslında yatırımcılar artık bir altcoin sezonunun başlamasını bekliyor ama BTC henüz bir duraklama ya da düzeltme belirtisi göstermediği için bir süre daha hakimiyetin Bitcoin’de olacağı düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar