Yine Neler Oluyor? Terra, Binance ve Kwon Üçgeni?

Özet

  • Kripto para borsası Binance önemli bir talep aldı. Bu ne anlama geliyor?
11:39
7 Nisan 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasalarının her günü ayrı heyecan ve aksiyon barındırıyor. Binance yine gündem ve konu Terra kurucusu. Geçtiğimiz yıl kripto para piyasalarını yerle bir eden Terra Kurucusu Do Kwon’un laneti henüz ortadan kalkmış değil. Davayla ilgili ortaya yeni çıkan detaylar ve daha fazlası.

Terra Davası Binance

Koreli savcılar dünyanın hacim bakımından en büyük kripto para borsasıyla iletişime geçti. 4 Nisan’da Koreli yerel medya kuruluşu KBS, savcıların Binance borsasından Do Kwon tarafından yapılan işlemleri engellemesini istediğini yazdı. Savcılar tüm transferlerin engellemesini istiyordu. Do Kwon’un mülk satışından elde ettiği ciddi miktarda nakit var ve bunların kripto paralar aracılığıyla tasfiye edilmesi riski savcıları endişelendiriyor.

“Savcılar, Terra’dan elde ettikleri astronomik karları toplamak için kapsamlı bir şekilde yerel mülklerin izini sürüyor.”

Kwon da dahil olmak üzere Terra/Luna yöneticilerinden ele geçirilen varlıkların 414 milyar KRW (yaklaşık 314 milyon dolar) olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca, Do Kwon’un bu yasadışı fonlardaki payı yaklaşık 69 milyon dolardı. Savcılar, yöneticilerin Kore’nin başkenti Seul’deki dairelerinin satışının haczedilmesi için başvuruda bulundu. Ayrıca, ülke genelinde bulunan mülkler de soruşturma altında.

Terra Kurucusu Paraları Kaçırdı

Rapora göre Kwon tüm bu olaylar yaşandığı sırada kendisini sağlama almak için mülklerini satıp Bitcoin’e dönüştürdü. Bu varlıklar daha sonra denizaşırı borsalara taşındı. En büyüğü olan Binance bunlardan biri olabilir. Savcılar şimdi borsanın kripto kaçağıyla ilişkili cüzdanları dondurmasını istiyor. Eski Terraform Labs patronu 23 Mart’ta Karadağ’daki bir havaalanında tutuklandı. Eylül 2022’de kaçtıktan sonra kendisine Interpol Kırmızı Bülteni tebliğ edilmişti.

Bununla birlikte, Karadağ’da pasaport dolandırıcılığı suçlamasıyla da karşı karşıya kalabilir. Sonuç olarak bu durum Güney Kore’nin iade çabalarını geciktirecek gibi görünüyor. Nitekim aylar geçmesine rağmen henüz Fatih Faruk Özer’in bile iadesi yapılamamışken Kwon’un hemen iadesi pek mümkün görünmüyor.

Yeniden markalanan Terra 2.0 ağı çok az ilgi gördü. LUNA tokenı, yazı yazıldığı sırada 1,27 dolardan işlem görüyordu. Varlık, Mayıs 2022’nin sonlarında yeniden markalandığında ve piyasaya sürüldüğünde 20 dolara kadar yükseldi. O zamandan bu yana %93’ten fazla değer kaybetti.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI