X


Yeni Zelanda Başbakanı Kripto Para Dolandırıcılık Projesinde Kullanıldı!

Kripto para dolandırıcıları yaratıcılıkta sınır tanımıyor.
17:00
14 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yeni Zelanda başbakanı Jacinda Ardern, şu ana kadar bir kripto para dolandırıcılığında ismi kullanılan en yüksek profilli kişilerden biri olabilir. Ardern’ın ofisinin açıklamasına göre Facebook’ta görülen birçok reklamda Yeni Zelanda vatandaşlarını bir kripto para startup’ına yatırım yapmaya ikna etme amacıyla başbakanın fotoğrafı yer alıyor.

İş sadece başbakanın fotoğrafıyla da bitmiyor. Reklamların metninde Yeni Zelanda Hazinesi’nin 250 milyon Yeni Zelanda doları veya para rezervlerinin ‘%50’sini’ Bitcoin Revolution isimli bir kripto para firmasına yatırdığı iddia ediliyor.

Yeni dolandırıcılık planı

‘Kiviler İçin Yeni Yatırım Planı’ başlıklı reklamlar farklı demografik grupları hedef alıyor. Reklamların bir kısmı 30-45 yaş grubuna odaklanırken bazıları 46-65 yaş arasını hedef alıyor.

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru bir önceki Yeni Zelanda başbakanı John Key de sosyal medya platformlarına verilen reklamlarda yer almıştı. O reklamların metninde Key’in 7 yıl önce yaptığı 1.000 Yeni Zelanda doları yatırımın 300 milyon Yeni Zelanda doları servete dönüştüğü yazıyordu.

Bu tür kripto para tuzakları yalnızca Yeni Zelanda’da değil, tüm dünyada görülebiliyor. Geçtiğimiz ay Singapur Para Kurumu MAS, MAS başkanı ve Singapur başbakan yardımcısı Tharman Shanmugaratnam’ın isminin geçtiği dolandırıcı Bitcoin yatırım şeması hakkında vatandaşlar için bir uyarı yazısı yayımlamıştı.

Ağustos ayında da Roma Katolik Kilisesi’nden Papa Francis kripto para dolandırıcılarının reklamlarında boy gösterdi. Ardından Tesla CEO’su Elon Musk’ın twitter hesabı hack’lendi ve Bitcoin ve Ethereum merkezli bir dolandırıcılık projesini Musk’ın takipçilerine duyurmak için kullanıldı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar