X


Yatırımcılar Fiyatları Öngörmek Adına En Çok Hangi Göstergeyi Kullanıyor?

Yatırımcılar en çok işlem hacmi göstergesini kullanıyor.
19:00
23 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Piyasa analizi kripto para yatırımcılarının kendi tarzlarını yaratmaları açısından önem taşıyor. Yatırımcılar tarzlarına göre başarılı ya da başarısız olabiliyorlar.

Yatırımcılar bazı indikatörleri yaygın kullanıyor. Tabii ki en yakın fiyat öngörülerini sağlamak için birçok indikatörü göz önünde bulundurarak ve analiz yapmak gerekiyor. Coindesk takipçilerine “Sadece bir indikatör kullanmak zorunda olsanız hangisini kullanırsınız?“ sorusunu yöneltti. Anket sonuçları şöyleydi: Katılımcıların %39’u işlem hacmini, %23’ü hareketli ortalama (MA), %30’u RSI’ı seçti.

Coinigy iş geliştirme ve operasyon sorumlusu Matt Thompson vazgeçemediği  indikatörün işlem hacmi olduğunu ifade etti.  İşlem hacminin diğer indikatörler için onaylama ya da reddetme mekanizması olarak kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

İşlem hacmi belli bir süre içerisinde el değiştiren toplam değer miktarını yansıtır ve genellikle çubuk grafikleriyle gösteriliyor. Profesyonel yatırımcılar ve grafikçiler işlem hacminden oldukça faydalanırlar. Örneğin fiyatın düşmesi ile işlem hacminin düşmesi aynı anda gerçekleşirse bu genellikle ayıların yorulduğu anlamına gelir ve toparlanmanın yakın olduğu çıkarsaması yapılır. Tam tersi durumda fiyat artarken işlem hacmi düşerse fiyatın yukarıda kalmayacağı öngörülür ya da direnç noktaları değerlendirilir.

Yararlı bir araç

Her aracın olduğu gibi işlem hacminin de bazı dezavantajları bulunuyor. Örneğin kripto para borsalarındaki hacim göstergeleri gerçek değerleri göstermeyebiliyor. İşlem hacminin sahtesi yapılabiliyor (wash trading), bunun için yatırımcılar emir koyuyorlar ve emirler yerine getirilmeden iptal ediyorlar. Geçmişte bazı borsalar kasti olarak hayali işlemler yaptıkları için yakalanmıştı bu yüzden hacim manipülasyon için kullanılabiliyor.

Bazılarıysa diğerlerine kıyasla Bitcoin’in likiditesi fazla olduğu için manipüle edilemeyeceği savunuyor. Yine de işlem hacmi tarafından onaylanan geçmiş analizler önemli yer edebiliyor. Bir kripto paraya yönelik ilginin arttığı işlem hacmi değişiklikleriyle görülebiliyor. Ayrıca hacim artış-düşüşleri trend değişiklikleri hakkında fikir verebiliyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar