reklamı kapat

Wikipedia’nın Kurucusu Jimmy Wales: Blockchain Teknolojisi Engellenemez

12 Haziran 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

2006 yılında Time dergisinde en etkili 100 insanından biri seçilen Jimmy Wales’ı pek çoğumuz tanımıyoruz. Jimbo lakaplı Wales, internet ansiklopedisi Wikipedia’nın başarısının arkasındaki en önemli isimlerden biri.

Wikipedia’nın kurucu ortaklarından biri olan Wales, şu anda yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını belirtti: WikiTribune, gazetecilik dünyasında tarafsızlığı teşvik ediyor ve asılsız haberlerle mücadele eden bu platform aracılığıyla devrim yaratmayı hedefliyor.

Blockshow Europe için Berlin’de bulunan Wales, kariyer hedefleri hakkında Cointelegraph’a konuştu. Walles’in Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkındaki düşünceleri ise saygı duyulacak cinsten. Wales, geçmişte Bitcoin için “balon” yakıştırması yapmıştı. Muhabir hâla bu iddiasını savunup savunmadığını sorunca Wales’ın cevabı şu oldu:

Ben birşey için balon yakıştırması yaptığımda orada bir katma değerin olmadığını düşünüyorum. Bu da orda çok fazla gürültünün ve çok fazla bilinçsiz yatırımın olduğu anlamına geliyor. İşin aslına bakacak olursak anlamsız şeylere oldukça fazla yatırım yapılıyor. Pek çok proje başarısızlığa uğrayacak. Buna ek olarak sektörde birçok dolandırıcı ve hırsız da var. İnsanların bu kişilere karşı dikkatli olmalarını rica ediyorum.


Wales ayrıca geçmişte kripto para yatırımcısı olmadığını iddia etsede kripto para yatırımı yaptığını kabul etti. Blockchain tabanlı teknolojilere pek fazla ilgili olmadığını belirten Wales gelecekte bu alanda faaliyet gösterebileceğini belirtti. Wales, bazı politikacıların kripto para piyasasının ve ICO’ların düzenlenmesine yönelik aşırı politik yaklaşımlarını da gereksiz bulduğunu belirtti.

Blockchain teknolojisi düzenlenmeye ihtiyaç duyuyor. “Kripto paraların yasaklanması gerekiyor” diyen birçok politikacı var. Bu çok alptalca. Matematiği yasaklayamazsınız. Blockchain’i yasaklayamazsınız.

Kripto paralar sürekli yeni bir hırsızlık, dolandırıcılık vakasıyla gündeme geliyor. Milyonlarca dolarlık kripto para çalınıyor. Polisler bu günler için var değil mi? Citibank’a girip 56 milyon dolar değerinde altın çalsaydınız. Çoktan bitmiştiniz. Çünkü bu konuyla ilgilenen FBI ajanlarından oluşan bir orduyla uğraşmak zorunda kalacaktınız. Wales’a göre dolandırıcılık vakaları kripto paraların imajını olumsuz etkilemekle kalmıyor, dijital devrimi de geciktiriyor.

Kaynak: Ethereumworldnews.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.