X


Western Union: Hazır Olduğunda Kripto Paraları Benimseyebiliriz

Western Union hazır olduğunda kripto para hizmeti sunabileceğini açıkladı.
17:00
18 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider uluslararası para transferi hizmet sağlayıcılarından Western Union yakın zamanda yayımladığı bir duyuruda “nakit para ve dijital dünya arasında köprü kurmaya” hazır olduklarını belirtti.

Westerm Union’ın video’sunda şirketin şu anda milyarlarca banka hesabına erişimi olduğu ve yarım milyonun üzerinde bölgede hizmet verdiği belirtildi. Bu yüzden WU’nın küresel para hareketleri için bir iniş-kalkış noktası olduğunun altı çizildi.

WU başkanı Odilon Almeida şirketin kripto paralarla ilgili hazırlıkları hakkında şunları söyledi:

Western Union bütün para birimi çeşitlerini benimsemeye hazır. Şu anda 130 para birimi ile çalışıyoruz. Kripto paraların da hazır olduğunu hissedersek bu yönde de hizmet veririz. Bence kripto paralar küresel olarak kullanılan bir değişim aracı haline gelebilir. Günü geldiğinde platformumuzda kripto paralar olacaktır.

Western Union önceden fonlanmış hesapları dijital sistemindeki defterinden yöneterek para alışverişini sağlıyor. Yıllardır çalışan bu sistem güvenilir ve oldukça etkili. WU henüz Blockchain kullanmıyor, zaten müşteriler için sistemin çalışıyor olması hangi sistemin kullanılıyor olduğundan daha önemli. Ancak WU’nın işlem ücretleri oldukça yüksek. Örneğin anında gönderimler için 200 liraya kadar gönderimlerin işlem ücreti uzaklığa bağlı olarak 20 ila 40 lira arasında değişebiliyor. Kripto para gönderimleri işlem ücretleri açısından WU’ın sunabileceğinden çok daha iyi.

Paradigma değiştiren teknolojiler her gün icat edilmiyor. Ancak icat edildiklerinde bu teknolojiler görmezden gelenleri ezip geçebiliyor. ABD’nin her yanına yayılmış DVD firması Blockcbuster bunlardan biriydi. 2000 yılında Netflix 50 milyon dolar karşılığında Blockbuster CEO’suna teklif edilmiş ancak CEO reddetmiş. Netflix şu anda 32 milyar dolar değere ulaşmış durumda ve Blockbuster silinip gitti. Online video’ların yükselişini göremeyen şirket, aynı zamanda bu sektördeki artan talebi de öngörememişti. Blockchain teknolojisi ve ödemelerle alakalı buna benzer bir durum yaşanır mı, bunu sadece zaman söyleyebilir.

Kaynak: Cryptoglobe

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar