f Web3 Geliştiricisi Açıkladı! Ethereum İçin Artık Son Düzlük! Yenilikler Neyi Beraberinde Getirebilir? › COINTURK

Web3 Geliştiricisi Açıkladı! Ethereum İçin Artık Son Düzlük! Yenilikler Neyi Beraberinde Getirebilir?

Özet

  • Ethereum, web3'ün geleceğini şekillendirmede önemli bir rol oynayacakmış gibi görünüyor.

  • Ethereum yükseltme yol haritası, internetin merkezi olmayan finansal katmanına dönüşü sağlayacak.

  • ETH fiyatları durgun, ancak ağ yavaş ama istikrarlı bir şekilde gelişiyor.

  • Piyasaya etkisi: Pozitif
11:32
7 Eylül 2023

Dünyanın öncü akıllı sözleşme ağı Ethereum, web3’ün geleceğini şekillendirmede çok önemli bir rol oynayacakmış gibi görünüyor. Yükseltme yol haritası, Ethereum’un internetin bir sonraki yinelemesinin temeli olarak konumunu sağlamlaştıracak çeşitli aşamalara sahip görünüyor. Ethereum’un planının son halinin ortaya çıkması birkaç yıl alacakmış gibi görünüyor, ancak geliştikçe internet üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak şekilde şekilleniyor.

Ethereum Yükseltme Yol Haritası

6 Eylül’de Web3 geliştiricisi Stacy Muur, Ethereum yol haritasına ve internetin bir sonraki kilometre taşındaki rolüne derinlemesine bir giriş yaptı.

Web3’ü, kullanıcıların kendi verilerine ve kimliklerine sahip olduğu ve bunları kontrol ettiği merkezi olmayan bir internet olarak tanımlıyoruz. Buna karşılık, arama ve sosyal medya şirketleri, kullanıcı verilerinin toplanmasından kar elde ederek mevcut sürüm olan Web2’ye hakimdir.

Merge, muhtemelen ağın 2015’te başlatılmasından bu yana en önemli yükseltmesiydi. Ancak ileride daha önemli kilometre taşları var.  Bir sonraki büyük adım olan “The Surge”, Proto-Danksharding’in devreye girmesiyle başlayan ölçeklenebilirlik iyileştirmelerini müjdeliyor olabilir. Muur, bu, toplama ağları için yeterli veri kullanılabilirliğin sağlandığını belirtti.

Proto-Danksharding, 2023’ün 4. çeyreğinde beklenen EIP-4844 ile birlikte kullanıma sunulacak ve böylece rollup’lar ve katman-2 ağlarıyla ilişkili operasyonel giderler en aza indirilecek.  Bundan sonra, ‘The Scourge’ sansüre direnç, ademi merkeziyetçilik ve MEV (maksimum çıkarılabilir değer) ile ilgili protokol risklerini ele almaya öncelik veren yükseltmeler sağlayacak.

‘The Verge’, Merkle Ağaçlarından Verkle Ağaçlarına geçiş yaparak daha kolay ve basitleştirilmiş blok doğrulamasını mümkün kılacak. Bu, doğrulayıcı düğümlerin Ethereum’un durumunun tam bir kopyasını tutma ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Muur, ‘The Purge’ün geçmiş veri depolamayı azaltarak ve teknik borcu ortadan kaldırarak protokolün basitleştirilmesi olduğunu açıkladı.

Ethereum İçin Son Aşamalar

Son aşama olan The Splurge diğer her şeyi düzeltecek. Bu aşama, Hesap Soyutlama, Doğrulanabilir Gecikme İşlevleri ve EVM’ye yönelik geliştirmeler gibi daha önce ele alınmamış yükseltmeleri içerecek.

Solana ve Base gibi, güvenilirlik pahasına verimliliği artırmak için aceleye getirilen birkaç Ethereum killer oluşturulmuştu. Ancak Ethereum, yükseltme yol haritasına yavaş ve istikrarlı bir yaklaşım benimsiyor ancak sonunda oraya ulaşacak. Bu yükseltmeler Ethereum’u gelecek internetin merkezi olmayan finansal katmanına dönüştürecek.

Yol haritaları bir yana, ETH fiyatları durgun seyretmeye devam ediyor. Varlık son birkaç gündür çok az hareket gösterdi ve bu yazının yazıldığı sırada 1.635 dolar civarında seyrediyor. Dahası, Ethereum neredeyse iki yıl önceki 4.878 dolarlık zirve fiyatından hala %66,4 daha düşük durumda.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI