X


Vitalik Buterin’den Ethereum London Güncellemesi İle İlgili İlk Açıklamalar!

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin London hard fork’unu “bir başarı” olarak değerlendirdi ve bunun güven verdiğini dile getirdi.
10:10
6 Ağustos 2021

Ethereum London hard fokr’unun beklendiği gibi dün gerçekleşmesinin ardından Vitalik Buterin yeni gelişme hakkında açıklamalarda bulundu. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin London hard fork’unu “bir başarı” olarak değerlendirdi ve hard fork’un başarılı bir şekilde gerçekleşmesi ile ETH 2.0 konusunda kendisini daha rahat hissettiğini dile getirdi.

EIP 1559 ve London Hard Fork

Singapur’dan Bloomberg News’e konuşan Buterin, EIP-1559’un “kesinlikle London’ın en önemli parçası” olduğunu dile getirdi. Yaklaşık 18 saat önce yayına giren yükseltme, ücret oluşturma mekanizmasında ince bir ayar yaparak ücretlerin bir kısmının yakılmasını sağladı.

Bunlara ek olarak elde edilen bilgilere göre yükseltme başladığından beri yaklaşık 9.8 milyon dolar değerinde 3.500’den fazla ETH yakıldı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Buterin, London yükseltmesinin başarılı bir şekilde konuşlandırılmasının “Ethereum ekosisteminin önemli değişiklikler yapabileceğinin kanıtı” olduğunu belirtti ve “Kesinlikle birleşme konusunda daha emin olmamı sağlıyor” sözlerini kullandı.

Beacon Birleşimi

Resmi belgelere göre mevcut Ethereum ana ağı, Ethereum için proof-of-work’ün sonu anlamına gelen proof-of-stake Beacon Zinciri ile birleşecek. Bunun, shard zincirlerinin piyasaya sürülmesinden önce yapılması planlanıyor ve bu yıl gerçekleşmesi pek mümkün değil. Ancak ETH 2.0 araştırmacıları zaman çizelgesini hızlandırmanın yolları üzerinde çalışıyor.

Birleşme bir kez sağlandıktan sonra yeni ana ağ, yüksek güç tüketen madencilik operasyonlarını ortadan kaldıran ve potansiyel olarak ağın enerji tüketimini %99 oranında azaltan PoS üzerinde akıllı sözleşmeler yürütme yeteneğine sahip olacak.

London’ın Getirdiği Değişiklikler

London yükseltmesi, ücret yakmanın yanı sıra değişken blok boyutlarına da öncülük etti. Bu da kullanıcıların yoğun yük altındayken işlemlerin sabit bloklarda işlenmesi için daha az bekleyecekleri anlamına geliyor. Yani işlem süreleri de azalmış oluyor. Bloklar artık gelen işlemlerin sayısına uyacak şekilde dinamik olarak genişleyebilir veya daralabilir. Buterin, bunun kullanıcı deneyimini büyük ölçüde iyileştireceğini söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar