X


VISA, Gündem Yarattı: NFT Sektörü, Bir Kilometre Taşını Daha Geride Bıraktı

VISA, NFT satın aldığını açıkladı.
13:44
23 Ağustos 2021

Ödeme devi VISA, yaklaşık olarak 49.5 ETH karşılığında bir CryptoPunks NFT satın aldığını duyurdu. VISA, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, NFT sektöründe yeni bir döneme girildiğini ve koleksiyonlarına CryptoPunk #7610‘u kattığını bildirdi.

VISA, NFT Aldığını Açıkladı

Dijital ödeme devi VISA, NFT sektöründe önemli bir adıma imza attı. CryptoPunk 7610 adlı NFT, Visa’nın ilk NFT’si olarak kayıtlara geçti. CryptoPunk kolesiyonunu algoritmik olarak oluşturulan 10.000 adet 24×24 piksel görüntüsünden biri olan Visa’nın ilk NFT’si; mohawk, yeşil gözlü ve parlak kırmızı rujla ayırt edilen bir kadın karakter avatarıdır.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Şirket, bu NFT için 150.000 dolar ödediğini belirtti. Bununla birlikte Anchorage, operasyonları kolaylaştırmada görev alırken NFT bulunduran ilk ABD bankası oldu.

Visa Kripto Para Birimi Başkanı Cuy Sheffield, yeni adımları hakkında şunları kaydetti:

NFT’lerin perakende, sosyal medya, eğlence ve alım satımın geleceğinde gerçekten önemli bir rol üstleneceğini düşünüyoruz. Bu bağlamda bir NFT satın almanın, saklamanın, etkileşime girmenin ne olduğunu ilk elden anlamak istedik. Uzmanlığı oluşturabilmemiz ve müşterilerin bu alanda koaylıkla işlem yapabilmesi adına daha iyi konum elde etmek için Anchorage ile birlikte çalıştık.”

Metaverse kullanıcıları ekonomiyi dönüştürmek zorundaysa, Visa bu devrimin lokomotifi olma rolünü görüyor. Şirket, daha fazla NFT almayı planlıyor. Medyaya yansıyan son bilgilere göre açıklanmayan bir üçüncü taraf satıcıyı içeren işlem, merkezsiz bir yazılım ile Anchorage tarafından yürütüldü.

Visa, NFT’yi 18 Ağustos’ta Larva Labs’ta satın aldı. Anchorage, satın alınan NFT’yi Visa’nın özel anahtarı ile erişilebilen bir dijital kasaya koydu.

NFT Sektörü Büyüyor

NFT dünyası, şimdiden milyarlarca dolarlık pazarlara ve fırsatlara yol açtı. NBA Top Shot bu alanda öne çıkarken CryptoPunks koleksiyonları da bu yıl önemli kazançlar elde etti. Axie Infinity gibi oyunlar özellikle pandeminin ağır geçtiği ülkelerde alternatif gelir kaynakları arayan gruplar sayesinde yükselişe geçti. Axie, 1 milyar dolarlık satış rakamında ulaşan ilk NFT oldu.

Bazı uzmanlar NFT’lerin kara para aklama gibi yasa dışı işlemlerde kötü aktörler tarafından kullanılabileceğinin altını çiziyor. Yine de, gelişen sektörden yararlanmak isteyen Facebook gibi kurumsal devlerle birlikte metaverse büyümeye hazır görünüyor.

Bu bağlamda Visa, CryptoPunk satın alma duyurusula ile markaların ve işletmelerin NFT’lerin potansiyellerini daha iyi anlamalarını sağlamak adına bir NFT teknik inceleme raporu yayınladı.

Sheffield, şirketin heyecanını dile getirirken bu satın alımın alandaki çalışmalarının başlangıcı olduğunu belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar