reklamı kapat

Venezuela Vatandaşları Artık Petro İle Gayrimenkul Satın Alabilcek

26 Mart 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Venezuela Devlet Başkanı Maduro vatandaşlarının Petro ile gayrimenkul satın alabilmelerinin önünü açmak amacıyla yapılan emlak anlaşmalarının Nisan ayında onaylanacağını duyurdu. Hükümetin ayrıca Petro’nun ön satışından elde edilen fonlarla 230.000 ev inşa edeceği iddia edildi.

Noticia al Día’nın haberine göre Venezuela vatandaşları ve firmalar artık internet üzerinden milli kripto para birimlerini satın alabiliyorlar. 20 Nisan tarihinde anlaşmaların onaylanmasından sonra bu kripto paraların resmi olarak harcanmasının önü açılmış olacak.

Venezuela halkının gayrimenkul satın almasını teşvik etmek amacıyla, Maduro dört özel ekonomik bölge oluşturulacağını söyledi. Bu bölgelerin Los Roques, Paraguaná, Ureña ve Margarita Adalarında yer alması bekleniyor. Vatandaşlar buradaki taşınmazlar kolaylıkla Petro aracılığıyla satın alınabilecekler. Maduro ayrıca artık Petro’nun Rus Rublesi, Çin Yuanı, Türk Lirası gibi fiat para birimleri ve Bitcoin, Ethereum, Nem gibi kripto paralarla da alınabileceğinin müjdesini verdi.

Devlet Başkanı ön satışın başladığı günden bu yana 82.5 milyon adet Petro’nun satıldığını ifade etti. Ayrıca Karakas Hükümeti 236 bin evin inşası için ön satıştan elde edilen 735 milyon dolarlık fonu kullanacak. 2011 yılında başlatılan Büyük Konut Projesi kapsamında 2019 yılına kadar 3 milyon konut inşa etmeyi hedefleyen yetkililer Petro’yu projenin fonlanması için kullanacaklar. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile projeye devlet hazinesinden 14.000 hektarlık arazinin tahsis edilmesi bekleniyor.

Nicolas Maduro Beyaz Saray’ın yeni Petro yaptırımlarını yok hükmünde saydıklarını bir kez daha tekrarladı. ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz hafta ABD vatandaşlarının Petro ile işlem yapmasını yasaklamıştı. Venezuela’nın Petro’ya karşı yaptırımları reddettiğini ifade eden Maduro ABD’nin ülke ekonomisine zarar vermek istediğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER