reklamı kapat

Venezuela Artık Kripto Para İle Vergi Toplamaya Başlayacak

Petro kripto para birimi vergi ödemeleri için kullanılacak.
21:16
12 Ağustos 2020

Kendi ulusal kripto para birimine sahip olan nadir ülkelerden birisi konumundaki Venezuela işi bir adım daha ileriye götürmeye karar verdi. Yeni açıklanan bir bilgiye göre Venezuela bundan sonra vergileri direkt olarak Petro kripto para birimi ile almaya başlayabilir.

Petro İle Vergi Alınacak

Bunun yanı sıra lider kripto para birimi Bitcoin’in eşler arası ticari hacminin rekor kırması ise ülkede itibari paradan çok Bitcoin kullanılmasına yaklaşıldığını gösteriyor. Maduro yönetimi Petro kullanımını arttırmaya çalışsa da vatandaşlar daha çok Bitcoin ve Dash tercih etmekte.

Ortaya atılan bir iddiaya göre ise yerel bir belediye Bolivya Belediye Başkanları meclisi ile yapılan toplantı sonucunda vergilerin Petro ile ödenmesini onayan yasayı kabul etti. Venezuela Başkanı Nicolas Maduro, Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez’i bu girişime atayarak bütün vergilerin kripto para ile ödenmesini de kabul etmiş oldu.

Rodriguez tarafından yapılan açıklamada bu adımın şeffaflık ve iki kere vergi ödenmesinin önüne geçilmesi için atıldığı belirtiliyor. Petro direkt olarak Venezuela hükümeti tarafından piyasaya sürülse de bunun kullanımı neredeyse zorunlu kılınmakta. Vatandaşların pasaport harçlarını veya buna benzer bazı kalemleri Petro ile ödemeleri zorunlu kılındı.

Geçtiğimiz aylarda ise emeklilik maaşları ve ödemeleri Petro ile yapılmıştı. Buna rağmen Petro kripto para birimi kullanımının çok az bir düzeyde kalması bu çabaların boşuna olduğunu gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.