Reklam

USDD ve TRX Güvenilir Mi? Justin Sun Alay Konusu Oldu!

TRX neden düşüyor? USDD ve TerraUSD (UST)'nin benzer yönleri neler? Justin Sun USDD dışındaki hangi stablecoini daha güvenilir görüyor.
20:55
14 Haziran 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Daha dün gibi hatırladığımız bir Terra faciamız varken ikincisinin yolda olma ihtimali tüyleri diken diken ediyor. Justin Sun geçtiğimiz Mayıs ayının başında USDD isimli bir stablecoinin müjdesini vermişti. Bu müjdeyle birlikte Tron (TRX) son düşüşlerden daha az etkilendi. Ancak görünen o ki Tron’un stablecoini iyi bir yere doğru gitmiyor.

USDD ve TRX Güvenilir Mi?

Terra ile oldukça fazla benzer yönü olan USDD’nin ne olduğunu kısaca açıklayalım. Decentralized USD (USDD) ismiyle piyasaya sürülen bu stablecoin için Justin Sun, Tron DAO tarafından yönetilen merkezi olmayan bir stablecoin ifadesini kullanmıştı. Öne çıkan özellikleri ise şöyle;

  • TerraUSD benzeri algoritmik bir stablecoindir.
  • 1 USDD getirdiğinizde size 1 USD değerinde TRX verilir. Yine TerraUSD modelinde de bu vardı.
  • Kripto paralar ile teminat altına alınır.
  • Aşırı teminatlandırma (%130) vaadiyle ortaya çıkmıştır.
  • Justin Sun kendi kripto para borsasında oldukça yüksek APY ile USDD stake olanağı sunar. Bu Anchor Protocol’ün %20 TerraUSD faizini akıllara getiriyor.

Yukarıda saydığımız özellikler Terra’nın başarısız deneyine çok fazla benziyor. USDD’nin dolara sabitliği birkaç gündür kaybedildi ve 1 USDD, 0,98 USD seviyesine kadar düştü. Yani herhangi bir arbitraj meraklısı 0,98 dolara 1 USDD alıp, bunu 1 USD karşılığında TRX ile takas ederek 0,02 dolar kazanç elde edebilir. Yüzde 2 size az gelebilir ancak ne kadar bütçeyle bunu yaptığınız önemlidir.

Yatırımcılar piyasa belirsizliğini korurken yüksek riskten kaçınarak olası kayıplarını önleyebilir. USDD hali hazırda yaşadığı olumsuzluk sebebiyle TRX fiyatını da negatif etkiliyor. Birçok kripto para balinası daha stabil olduğuna inandıkları için BUSD ve USDC gibi stablecoinlere geçiş yaptı.

Justin Sun Alay Konusu Oldu!

DSÖ elçisi olduğu için Tron’daki görevlerinden ayrılan Justin, ne hikmetse bugünlerde sosyal medyada savaş çığlıkları atıyor. Dün yaptığı açıklamada 2 milyar doların TRON DAO tarafından dağıtılacağını ve TRX açığa satış yapanların 24 saat dolmadan pes edeceğini söyledi. Sahi, Tron’un halen yönetmeye devam eden Justin Sun neden DSÖ Elçisi olma ihtiyacı duydu? Veya neden Çin’e özgürce gidemiyor? USDD, TerraUSD’ye ne kadar benziyorsa Justin Sun da Terra kurucusu Do Kwon’a o denli benziyor. ICO usulsüzlükleri sebebiyle Çin’e giremiyor ve daha önce The Verge tarafından eski çalışan iddialarına dayandırılan suçlamaları burada paylaşmıştık.

Konumuza dönecek olursak. Justin, 2 milyar dolarlık dağıtım ile USDD pegg’ini geri kazanamadı. Algoritmik stablecoini halen 1 doların altında fiyatlanıyor. Bu durum ciddi bir arbitraj fırsatı veriyor. Ayrıca daha fazla satış baskısıyla TRX’in düşmesi ve böylece USDD pegg’inin 1 dolardan daha fazla uzaklaşması gibi bir kısır döngü de başlayabilir. Justin SUN şimdilik (kendi de daha güvenli olduğunu biliyor sanırım) daha fazla USDC’yi rezervlere ekleyerek dolar sabitini geri kazanmaya çalışıyor.

Justin, daha parayla stablecoinini yeniden sabit hale getirmek istiyor. Ancak dün yaptığı iddialı paylaşım sonrasında çok sayıda kripto para yatırımcısı ona sadece gülüyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar