X


Ünlü YouTuber’a Milyon Dolarlık Kripto Para Suçlaması, Yatırımcılara Uyarı, Dikkatli Olmalısınız!

Sosyal medya üzerinden yapılan kripto para paylaşımlarına itibar ediyor musunuz? Hatta hiç tanınmayan projelere sadece bazı popüler isimler paylaştı diye yatırım yapıyor musunuz? O halde potansiyel bir kripto mağdurusunuz.
14:20
6 Temmuz 2021

Ünlü YouTuber sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarla insanları yatırıma yönlendirdiği gerekçisiyle suçlanıyor. Daha vahimi ise pump-dump ile yüksek miktardan alım yaptırdığı takipçilerini kasıtlı şekilde zarara uğrattığı da iddia ediliyor. Bu haber sosyal medya fenomenlerine karşı neden temkinli davranmamız gerektiğini açık şekilde gösteriyor. Uzmanlar benzer olayların gelecekte de yaşanabileceğini düşünerek yatırımcıları uyarıyor.

Sosyal Medya Kripto Dolandırıcılığı

Patrick Shyu eski bir Google Teknoloji Lideri ve YouTube üzerinden teknoloji odaklı paylaşımlar yapıyor. Aynı zamanda kripto paralarla ilgileniyor ve insanlarla fikirlerini paylaşıyor. Bugünlerde ise kripto para dolandırıcılığı ile suçlanıyor.

Shyu 1 Temmuz’da Uniswap üzerinden satışa çıkardığı Milyon Jeton isimli MM Token’ı duyurmuştu. Million isimli token sabit 1 Milyon arz ile dolara endeksli çalışacaktı. Ancak Shyu bu değerin zamanla aşılabileceğini videolarında savundu. Yani bir stabilcoin ancak daha sonra talebe göre değerinde artışa gidebilecek bir varlık olacaktı. Kulağa saçma geliyor ancak buna inanan ciddi sayıda takipçi fiyatın pump yaşamasına sebep oldu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Token satışa açıldıktan sonra 1 dolar lansman fiyatını 36’ya katladı ve 36,87 dolar ile ATH noktasını oluşturdu. Şu an ise %50 düşüşle 15,26 dolara kadar indi.

Önce Pump Sonra Dump

Fiyatı pompalayan Patrick Shyu ATH noktasında ciddi satışlar yaptı. Arzın önemli bir kısmını kendi elinde tutan YouTuber yaptığı satışlardan elde ettiği parayı UniSwap borsasından çekti. Ancak projeyi takip eden sosyal medya kullanıcıları bunu fark etti ve Shyu için suçlayıcı paylaşımlar yapmaya başladı.

Shyu ise hakkında yayılan bu olumsuz haberleri projeye saldırı olarak isimlendirdi. Paylaşım yapanları FUD yaymakla suçladı.

Popüler analist ChainlinkGod.eth 2.0 ise TechLead’in amacına ulaştığını söyledi.

“Takipçilerin üzerinden kısa yoldan zengin olmak için bir proje kurguladın ve başarılı oldun. Fiyat düşükken likidite eklediniz ve yükseldiğinde bunu çektiniz.

Shyu bugün yaptığı açıklamada ise projeyi bir sosyal deney olarak tanımladı.

“Milllion Token hiçbir şekilde yatırım aracı olarak görülmemelidir. Bu bir sosyal deney olarak kurgulandı ve spekülasyonunun ne olduğunu anlamanız için yapıldı” dedi.

Ancak projenin satışıyla birlikte Shyu’nun ne kadar kazanç elde ettiği ve yatırımcıların zararı henüz tespit edilemiyor.

Yatırımcılar Dikkatli Olmalı

Özellikle sosyal medya manipülatörlerine karşı yatırımcıların dikkatli olması gerekiyor. Shyu sosyal medya üzerinde ciddi etkileşim alan bir YouTuber olarak tanınıyordu. Üstelik 1 Milyon aşkın takipçisi vardı ve insanlar ona güvendi. Shyu belki de zarar eden kullanıcıların yaşadığı mağduriyeti ortadan kaldıracak ancak herkes aynı şeyi yapmayabilir.

Sosyal medya üzerinden pompalanan bazı kripto para reklamları popüler isimlere ücret karşılığında yaptırılıyor. John McAfee bunun için paylaşım başına 100 bin dolar gibi rakamlar alıyordu. Yatırımcılar aynı şeyin ülkemizde de yapıldığını bilmeli, bazı popüler isimlerin hiçbir gelecek vaat etmeyen projeleri sadece para karşılığında pompaladığını bilmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar