X


Ünlü Yatırım Bankasından Dünyada Bir İlk! Bitcoin Destekli Kredi Sunmaya Başladı

Çokuluslu yatırım bankası, Wall St kurumlarından kripto para birimine artan ilgiyi göstererek ilk Bitcoin destekli kredisini sundu.
11:25
29 Nisan 2022
Ünlü Yatırım Bankasından Dünyada Bir İlk! Bitcoin Destekli Kredi Sunmaya Başladı
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çokuluslu bir ABD yatırım bankası olan Goldman Sachs, Wall St’de kurumsal kripto para biriminin benimsenmesi için büyük bir adım olarak ilk Bitcoin destekli kredisini sundu.

İlk Bitcoin Destekli Kredi

Goldman Sachs’dan bir sözcü Bloomberg’e yaptığı açıklamalarda çok uluslu yatırım bankası olan Goldman Sachs’ın tarihinde ilk kez borçlunun sahip olduğu Bitcoin (BTC) tarafından teminatlandırılmış nakit kredi verdiğini söyledi. Goldman Sachs sözcüsü ayrıca, anlaşmanın yapısı ve 24 saat risk yönetimi nedeniyle özellikle ilginç olduğunu da sözlerine ekledi.

Böyle bir kredi, dünyada bir ilk olarak Bitcoin sahibinin, BTC‘lerini bankaya teminat olarak vererek ABD doları gibi fiat para birimi ödünç almasına olanak tanır.

Ancak lider kripto para birimi Bitcoin‘in altında yatan yüksek volatilite, bu kredileri oldukça riskli hale getirebilir. Öyle ki eğer Bitcoin fiyatı çok düşerse, borçlunun teminatını artırması gerekebilir, aksi takdirde tasfiye edilme riskiyle karşı karşıya kalabilirler.

Öte yandan şu anda kendi dijital varlık ekibine sahip olan Goldman, geçtiğimiz ay Michael Novogratz‘ın kripto yatırım şirketi Galaxy Digital’in ticaret birimi ile işbirliği içinde ilk tezgah üstü (OTC) kripto işlemini gerçekleştirdi.

Ayrıca geçtiğimiz Çarşamba günü multi-trilyon dolarlık varlık yönetimi firması BlackRock, blockchain odaklı bir ETF‘nin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Bu ayın başlarında ise firma ayrıca 400 milyon dolarlık bir finansman turuna dahil olduğunu ve USDC stablecoin’in ana operatörü Circle ile ortak olduğunu açıkladı.

Kurumlar ve Hükümetler İçin Alternatif

Aşırı teminatlı kripto destekli krediler, bir süredir merkezi olmayan finans (DeFi) dünyasında temel bir unsur olsa da, kripto teminatlı kredi, sermayeye daha fazla erişim elde etmek isteyen kurumlar ve hükümetler için alternatif bir yöntem haline geliyor.

Öyle ki geçtiğimiz gün blockchain emlak platformu Propy, müşterilerine teminat olarak kripto para varlıklarını kullanarak ev kredilerine erişim sağlamak için Abra ile bir ortaklık yaptığını duyurdu.

Çarşamba günü, yeni bir ev sahibi, USDC.homes adlı bir platform kullanarak Austin, Teksas’ta bir daire satın aldı. Mevduat, kripto paraya yatırıldı ve ipotek teminatsızdı ve başvuranların kredi puanına dayanıyordu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar