X


Ünlü Twitter Hesapları Bitcoin Dolandırıcıları Tarafından Ele Geçirildi

Çok sayıda takipçisi bulunan Twitter hesapları BTC dolandırıcıları tarafından ele geçiriliyor.
13:00
14 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası zaman zaman çeşitli dolandırıcılık faaliyetlerine sahne olabiliyor. Hedefledikleri kişilerin varlıklarını ele geçirmek isteyen dolandırıcılar bu amaçlarına ulaşabilmek için çeşitli yöntemlere başvuruyor. 14 Kasım Çarşamba günü dolandırıcılar ilgi çekici bir metotla kurbanlarının karşısına çıktı.

Çok sayıda takipçisi bulunan Twitter hesaplarını ele geçiren kötü amaçlı kişiler bu hesapları kullanarak kurbanlarına cazip ancak asılsız teklifler sunuyor. 1,92 milyon takipçisi bulunan online alışveriş sitesi Target dolandırıcıların hedefinde yer aldı. Bilgisayar korsanları, kontrolünü yasa dışı yollarla devraldıkları Target Twitter hesabını kullanarak bir Bitcoin (BTC) dolandırıcılığının reklamını yaptı.

Dolandırıcılık faaliyeti şu şekilde işliyor. Çok takipçisi bulunan hesapları ele geçiren dolandırıcılar bir paylaşım yaparak binlerce BTC değerinde hediye verdiklerini ifade ediyor. Kripto para topluluğundaki airdrop’lara alışkın olan kullanıcılar da bu cazip tekliften faydalanmak istiyor. Ancak çeşitli yazım hatalarıyla dolu olduğu görülen paylaşım açıldığında kullanıcıları bir QR kodu karşılıyor. Kurbanlardan koddaki adrese ödeme yapmaları isteniyor ve on katının geri ödeneceği vaat ediliyor.

İlk belirtilen verilere göre Target’ın hesabı yaklaşık otuz dakika sonra yeniden kontrol altına alındı. Ancak bu olay gündemde bomba etkisi yaratmış durumda. Online perakende devi Target konuya ilişkin yaptığı açıklamada Twitter yetkilileriyle temas halinde olduklarını duyurdu.

Target hesabının saldırıya uğramasında yalnızca saatler sonra Google’ın G Suite Twitter hesabının aynı amaç doğrultusunda da ele geçirildiği duyuruldu. İşte dolandırıcıların paylaşımı:

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar