X


Ünlü Kripto Para Projesinin Kurucusuna Büyük Dava!

Pearl projesinin kurucusuna dava açıldı.
17:51
10 Aralık 2020

ABD’nin önde gelen iki kamu kurumu, exit scam yaptığı ve vergi kaçırdığı iddia edilen bir kripto para projesinin kurucusuna karşı yasal adımlar atmaya başladı. Söz konusu kurucunun exit scam yaptıktan sonra lüks yaşam stili ile dikkat çektiği de belirtiliyor.

Pearl Kurucusunun Başı Dertte

ABD New York Güney Bölge Mahkemesi tarafından yayınlanan belgelere göre, ABD’nin gelir idaresi olan IRS, “Bruno Brock” olarak da bilinen Amir Bruno Elmaani hakkında vergi kaçırmaktan dava açtı. Elmani daha önceki yıllarda Oyste Pearl isimli bir kripto para projesini hayata geçirmiş ve proje kısa sürede ciddi ilgi çekmişti. Projenin ICO sürecinde milyonlarca dolar elde ettiği biliniyor.

2017 yılında damga vuran ICO çılgınlığında piyasaya sürülen ancak devamında exit scam yapan PRL, temel olarak online veri depolama projesi olarak tanıtılmıştı. Elmaani, elde ettiği geliri IRS’e bildirmek yerine 2017 yılında vergi beyanında doğruları ifade etmedi ve 2018 yılında ise vergi beyanında bile bulunmadı. O süreçte ise kendisinin milyonlarca dolar kazandığı biliniyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

FBI da Elmaani’nin Peşinde

Elmaani’nin peşinde olan FBI’ın üst düzey yöneticisi William Sweeney ise Elmaani’nin bunca parayı kripto para dolandırıcılığından ve exit scam üzerinden kazandığının fark edildiğini belirtti. Elmaani’nin tek bir exit scam ile 10 milyon dolar değerinde birçok yat, altın külçeleri, gayrimenkul ve çeşitli lüks eşyalar aldığı belirtiliyor. Kendisinin buna ek olarak 1,6 milyon dolarlık bir karbonfiber üretim şirketi de bulunuyor.

IRS değil aynı zamanda ABD’nin finansal regülatörü SEC de Elmaani’ye karşı dava açtı. Elmaani şu an için PRL tokenlerini satarak lisanssız menkul kıymet satışı yapmakla da suçlanıyor. Hiçbir masrafı olmadan kendisi için milyonlarca dolarlık token ürettiği belirtilen kurucu, bunu ikincil piyasalarda satarak gelir elde etmekle suçlanıyor.

Tokenleri Gizli Gizli Sattı

Elmaani, projeyi geliştirirken gizli bir şekilde ürettiği “kurucunun payı” olarak bilinen tokenleri, hiçbir şekilde yatırımcılara söylemeden sattı ve bu sayede yatırımcıların haberi olmadan projenin değerini sıfıra çekti. Bütün kripto para borsaları da PRL ağındaki bu sorunu fark ettikten sonra ilgili kripto parayı o tarihlerde delist etmişti. Yatırımcıların ellerinde ise tamamen değersiz bir kripto para kaldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar