X


Ünlü Kripto Para Borsasının CEO’suna 5 Yıl Hapis Cezası!

Alexander Vinnik'in cezası belli oldu.
23:11
7 Aralık 2020

Alexander Vinnik, kripto para sektöründe uzun süredir bulunan neredeyse her yatırımcının duyduğu bir isim. Bir zamanlar en popüler kripto para borsalarından olan BTC-e’nin kurucusu ve CEO’su olan Vinnik, tutuklanmasından sonra ise bir türlü hangi ülkeye gideceğine dair kararın verilmemesi ile gündemde kaldı.

Bitcoin Borsasının Kurucusuna Hapis!

Vinnik, lider kripto para birimi Bitcoin’i (BTC) kullanarak kara para aklama suçu yüzünden bugün resmen 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Vinnik’in buna ek olarak kripto para dolandırıcılıkları suçundan da 121.000 dolar değerinde para cezası ödeyeceği belirtiliyor. Rusya, Fransa ve ABD tarafından iadesi istenen Vinnik’in hapis cezasını ise Fransa’da çekeceği belirtildi.

bitcoin vinnik

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Vinnik’in avukatları ise bu karardan sonra temyize gideceklerini açıkladılar. Kendisi şu an için yaklaşık 160 milyon dolar değerinde kripto para vurgunu ile suçlanmakta. Fidye yazılımları ve Bitcoin ile böyle bir vurgun yaptığı belirtilen Vinnik ise iddiaları reddediyor. Ünlü borsa CEO’su ABD tarafından aranırken Yunanistan içerisinde tatil yaptığı esnada yakalandı.

Yunanistan’dan Sürpriz Karar

Yunanistan içerisinde üç yıl hangi ülkeye iade edileceği belli olmadan bekleyen Bitcoin borsası BTC-e kurucusu Vinnik, bu yılın başlarında ise Fransa’ya gönderilmişti. Fransa’da 5 yıl hapis cezasını çekecek olan Vinnik, buradan sonra ABD’ye ve devamında Rusya’ya gönderilecek. Vinnik ise ilk başta Rusya’ya iade edilme talebinde bulunmuştu. Rusya’da kendisinin sadece 11.000 dolarlık bir kripto para dolandırıcılığından arandığı biliniyor.

Fransız savcılar Vinnik’in “Locky” isimli bir fidye yazılımının arkasındaki isim olduğunu vurgulamakta. Kurbanların e-posta adreslerine gönderilen bu yazılım, açıldığı ve indirildiği taktirde bütün verileri şifreleyip gerekli fidye gönderilmezse bunları siliyor.

BTC-e Kuruculuğundan Hapse

Fransız şirketlerine özellikle 2016 ila 2018 yılları arasında çokça saldırı yapıldığı belirtilmekte. Fidyenin ise BTC-e borsası aracılığıyla ödenmesinin talep edilmesi, yetkililerin Vinnik ile bağlantı kurmasını sağladı. Vinnik’in borsası 2011 ile 2017 yılları arasında en büyük Bitcoin platformlarından birisi konumundaydı.

Aslında yetkililer tarafından yakalanan tek kripto para borsası CEO’su Vinnik değil. Daha önce Mt. Gox borsasının yöneticileri de tutuklanmıştı. Bunun yanı sıra Bitcoin’in tanınması ve kullanımı konusunda önemli adımlar atan Silk Road’ın kurucusu Ross Ulbricht ise hala ABD’deki müebbet hapis cezasını çekmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar