Uniswap’in Son Hamlesi, Kopyacıların Önüne Geçebilecek mi?

Uniswap V3'ün hukuki detayları neler?
23:55
25 Mart 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para sektörünün en eski olmasa da an itibarıyla hacme göre en büyük merkezsiz borsası Uniswap, devrimsel birkaç duyuru ile gündeme oturdu. Uniswap V3 bünyesinde özellikle konsantre likidite özelliği bunun merkezi borsaların hacmine ulaşmasını sağlayabilir.

Uniswap V3, Bomba Gibi Geliyor

Uniswap V3 bünyesinde bir diğer önemli faktör ise işlem ücretlerinin Layer 2 çözümleri ile düşürülebilecek olması. Optimism kullanımı ile şu an can yakan Ethereum ağı işlem ücretlerinde sert düşüş getirilmesi, Uniswap hacminin de rekor kırmasını kolaylaştırabilir. Buna rağmen Uniswap geliştiricilerinin mağdur olduğu hard fork konusu da V3 ile çözülmüş olabilir.

Uniswap v2’nin Mayıs 2020 tarihinde piyasaya sürülmesinden sonra SushiSwap veya PancakeSwap gibi birçok merkezsiz borsa ortaya çıktı. Bunların hepsinin kaynak kodu Uniswap v2 tabanlı ve bu durum Uniswap ekosisteminde ciddi anlamda tepki yaratmakta. Özellikle SushiSwap’in kodu tamamen kopyalayıp sadece adını değiştirmesi yatırımcıların tepkisini çekmişti.

Ünlü Avukat, Uniswap Hamlesini Yorumladı

Uniswap ekibi ise bu seferki adımlarında kopyalanmanın önüne geçmek için bütün her şeyi lisanslattı. BSL 1.1 lisansı alan Uniswap V3, bu kodun artık ticari amaçlarla kullanılmasını tamamen engellemeyi hedefliyor. Ünlü avukat ve kripto para sektörünün tanınan ismi Jake Chervinsky ise konu hakkında yaptığı açıklamada bunun gerçekten işe yarayabileceğini belirtti.

Chervinksy konu hakkında yaptığı açıklamada Uniswap V3’ün aldığı lisans ile gerçekten de bunun ticari kullanımını iki yıla kadar engelleyebileceğini belirtti. Bunun bir bedele sahip olduğunu da belirten Chervinsky, başka projelerin anonim kurucularının ise sanıldığı kadar anonim kalmayabileceğini belirtti.

UNI İçin Geri Sayım Başladı

SushiSwap’in ilk kurucusu Chef Nomi isimli anonim birisi olsa da bunun kim olabileceğine dair ortaya birçok teori atıldı. İşin içine yasalar ve telif haklı ihlali girdiğinde ise birçok kişiye kısa sürede ulaşılabildiği bilinmekte. Chervinsky de buna atıfta bulunarak şu an bu kodu kopyalayıp tamamen anonim kalabilecek çok fazla kişinin olmadığını vurguladı.

Uniswap, mayıs ayında kullanıma açılacak bu versiyonu ile kesinlikle ciddi anlamda ses getirebilir ve kopyalarına önüne geçebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar