X


Türkiye Dogecoin (DOGE) İle Dünya Gündemine Girdi! Thodex’ten Sonra Bir İlk Oldu!

Tüm paranızı kaybetmeden önce buraya göz atmalısınız. Daha fazla benzer olayın yaşanmasından korkuluyor!
21:38
24 Ağustos 2021

Ülkemiz vatandaşlarının kripto paralara olan ilgisi malumunuz, dünyanın kripto paralar konusunda en aktif ülkelerinden olan Türkiye yeniden gündeme oturdu. Thodex vurgunundan sonra ilk defa bu denli büyük çaplı bir soygun yaşandı. Yazıyı mutlaka sonuna kadar okuyarak bundan sonraki dolandırılma hikayelerinden kurtulabilirsiniz.

Dogecoin (DOGE) Vurgunu

Thodex’in batmasına sebep olarak gösterilen Dogecoin (DOGE) yeni bir dolandırma vakasına baş aktör oldu. Turgut V. İsimli şüpheli 1.500 kişiden Dogecoin madenciliği yaptığını söyleyerek 1 milyar TL topladı. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı hızla harekete geçerek şüphelinin yurt dışına çıkışını engelledi.

Bugün akşam saatlerinde medyaya düşen dolandırılma hikayesinin aslında herkese ders olması gerekiyor. Dogecoin mining isminde bir sistem oluşturan Turgut isimli şahıs yüz yüze görüştüğü insanlardan sistemine yatırım yapmasını istedi. Elbette bu yatırımın cazip bir karşılığı da vardı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Dogecoin’in Simgesi Shiba Inu Irkı Köpek

Sistem Nasıl Çalışıyordu?

Lüks mekanlarda proje tanıtımı yapan Turgut V. yatırımcılardan Dogecoin cüzdanına DOGE göndermelerini istiyordu. Çeşitli paketleri DOGE ile satın alarak 40 günde yatırımınıza karşılık %100 kar alabiliyordunuz. Elbette klasik ponzi sisteminin günümüze uyarlanan bu versiyonu çok uzun sürmedi. Birkaç ay sonra para alamayan yatırımcılar savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu.

TV100’e konuşan bir mağdur şunları söyledi:

“Turgut V. bize yatırdığımız kadar Dogecoin (DOGE)’i 40 günde geri kazanabileceğimizi söyledi. Bende 12 Milyon TL değerinde 4 Milyon adet Dogecoin (DOGE)’i ona transfer ettim.  Ama şahıs ödemeleri yapmadı, tüm param gitti”.

Yatırımcılar ilk üç ay boyunca aylık kar paylarını aldı. Yani sisteme ilk giren şanslı kişiler büyük ölçüde parasını kurtardı. Ancak 4’üncü ayda patlayan sistem çoğu insanın mağduriyetine sebep oldu. Yüksek kazanç vaat ettiği yatırımcıları bir Telegram kanalında toplayan Turgut V. lüks otellerde ve restoranlarda birebir sunumlar yaparak 1.500 kişiye ulaşmıştı.

Dolandırılmamanız İçin Uyarıyoruz

Öncelikle bu sistemin bir ponzi olduğu gayet açık, ancak kripto para madenciliği paravanıyla kendi sistemini süsleyen dolandırıcılık şüphesi insanların aklını çelmeyi başarmış. Ponzi sistemlerinde yaptığınız yatırım karşısında aylık veya üç aylık kar payları alırsınız. Bunlar bankaların verdiği faiz oranlarının çok daha üzerindedir, yani caziptir. Kolay şekilde para kazanma iştahıyla ponzi sisteme giren kullanıcılar ilk birkaç ay genellikle ödemelerini sorunsuz alır. Ödemelerin ilk aylarda yapılmasının sebebi, daha fazla insanın sisteme girmesi ve mevcut yatırımcıların içerideki ana parasını artırmasını hedefler.

Solucanbank, Çiftlikbank ve son olarak Dogecoin mining dolandırıcılıklarının hepsinde durum genel hatlarıyla bundan ibarettir. Bulut madenciliği veya farklı isimlerle sizden para isteyen ve yüksek kazanç vaat eden insanlardan uzak durmalısınız.

Kripto para madenciliği sanıldığı kadar yüksek kazanç getirmemektedir. Özellikle enerjinin pahalı olduğu ülkemizde kazanç oranları son derece düşüktür. Üstelik kazanç garantisi de yoktur. Yaptığınız üretim kripto varlık olarak havuzunuzda birikir, piyasaların düşmesi halinde aylarca zararına üretim yapmanız bile gerekebilir.

Lütfen yüksek kazanç vaat eden tüm yatırım araçlarından uzak durun. Aylık size banka faizlerinden yüksek oranda kimse kar dağıtmaz, dağıtamaz. Kripto paralarla zengin olan elbette çok sayıda insan oldu ancak bunların tamamı doğru projelere uzun vadeli yatırım yapan insanlardan oluşuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar