X


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kripto Para Açıklaması!

Enflasyon rapor sunumunda Şahap Kavcıoğlu kendisine sorulan kripto para sorusuna cevap verdi.
13:38
29 Temmuz 2021

Şahap Kavcıoğlu 2021 yılının üçüncü enflasyon raporu tanıtım konuşmasında kripto paralara da yer verdi. Bilgilendirme toplantısında yıl sonu enflasyon beklentisinin arttığı açıklandı. Eylül ayında kripto paralarla ilgili geniş kapsamlı bir açıklama yapılacağını söyleyen Merkez Bankası Başkanı çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Merkez Bankası Kripto Para Çalışmaları

Kriptolarla ilgili çalışmanın Eylül ayında pilot uygulama safhasına geleceğini duyuran Şahap Kavcıoğlu, kesintisiz ve yoğun bir çalışma temposunda olduklarını söyledi. Bu yıl yoğunlaşan kripto para çalışmaları yıllar öncesine dayanıyor. İlk olarak kara para aklama ile mücadele kapsamında bazı düzenlemeler yapılmıştı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

CBDC çalışmalarını da başlatan TCMB henüz ön araştırma sürecini geçebilmiş değil. Blockchain teknolojisinin finans alanındaki artılarını araştırmaya devam eden kurum, detaylı bir çalışma yapıyor. Önümüzdeki yıllarda Türkiye de CBDC konusunda somut adımlar atabilir.

Eylül ayında borsalar için yeni bir lisans şartı getirilebilir. Geçtiğimiz günlerde borsalara özel daha detaylı bir mevzuatın yayınlanabileceği konuşuluyordu.Vergi konusunda yurt dışındaki uygulamalar takip ediliyor, Eylül ayında kripto paralarla ilgili net bir vergi düzenlemesi de görebiliriz.

Merkez Bankası kripto ICO çalışmalarının faydalarından bahseden önemli bir çalışmayı iki hafta önce yayınlamıştı.

Merkez Bankası Uyarmıştı

Kripto paraların ekonomik ve mali düzen üzerindeki riskleriyle ilgili Haziran ayında bazı açıklamalar yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yatırımcıları uyarmış ve volatil piyasaların risklerine dikkat çekmişti.

Ülkemizde kripto paraların ticaret kapsamında kullanılması hali hazırda yasak. Ancak kripto para borsalarında Türk yatırımcılar herhangi bir sorun yaşamadan işlem yapabiliyor. Oldukça fazla Türk yatırımcının kriptolarla ilgilendiği biliniyor ve potansiyel risklerin önlenmesi amacıyla borsalara bazı kısıtlamalar getirildi. Özellikle Thodex vurgunundan sonra çok daha temkinli adımlar atan düzenleyiciler, yerel borsaların belli şartları sağlamasını istemiş ve sermaye kuralları getirmişti.

Global borsalarda işlem yapılmasını istemeyen Merkez Bankası bazı ek tedbirler de aldı. Örneğin Binance Global üzerinden Papara ile para çekimi artık mümkün değil. Türkiye de bulunan yatırımcılar banka hesaplarına Türk lirası çekebilmek için Binance TR üzerinden işlem yapmak zorunda. Vakıfbank gibi kurumları kullanarak Binance TR ile kolayca para transferi yapılabiliyor. Doğal olarak Türk yatırımcıların borsalarla ticari ilişkisi de düzenleyiciler tarafından incelenebiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar