X


Time Warp Saldırısı Nedir?

Blockchain'in başına bela olabilecek saldırılardan bir tanesi de time warp saldırısı.
19:00
30 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin’e ya da kripto paralara saldırı söz konusu olduğunda genellikle %51 saldırısı akla gelir. Bir madenci ağın çoğunluğunu ele geçirerek iki kere harcama yapabilecek güce gelir ve kripto paralarını kopyalayabilir. %51 saldırısının yanı sıra time warp (zaman atlaması) adı verilen bir saldırı çeşidi daha var, bu yazıda time warp’a göz atacağız.

Time Warp Saldırısı Nedir?

Kısa ve öz olarak bir madenci kazdığı blokun zaman damgalarını yanlış bildirirse time warp saldırısı ortaya çıkabilir. Birçok kripto para blok oluşumu sıklığını belirleyebilmek adına madencilik zorluğunu ayarlar. Time warp saldırısı sırasında yanlış tarih gösterileceği için madenci daha düşük zorlukla kazmaya başlar ve dolayısıyla daha hızlı blok üretir. Sonucunda da saldırıyı düzenleyen madenci daha fazla ödül almış olur. Tabii ki bu saldırı kripto paranın ekonomisine darbe indirir çünkü bir anda enflasyonu artar, arzı yükselir ve fiyatı düşer.

Bitcoin koduna göre bir blok sadece 2 saat sonrasına kadar ileri bir saatle damgalanabilir. Geçmiş zamana ait bloklar kabul edilmez. Ayrıca bu sistem bilgisayarların saatlerinin tutarlı olabilmesi için tasarlandı, böylece madencilerin ürettiği blokların bilgisayarlardaki zamanla tutarsız olduğunda reddedilmesinin önüne geçilmeye çalışıldı. Ancak Bitcoin tarihinde birçok kez önceki blok kendinden sonraki bloktan sonra damgalandı ve sorunlar ortaya çıkmıştı. Bu sorun özellikle madencilik havuzlarının ilk ortaya çıktığı 2012 yılında çok yaşanıyordu.

Diğer yandan 2 saat kuralı time warp saldırılarına bir başka kapı açmış oldu. Fakat Bitcoin’e time warp saldırısı gerçekleştirmek oldukça zor çünkü Blockchain halka açık ve zaman belli. Ek olarak %51 saldırısında olduğu gibi saldırganın çok yüksek madencilik gücüne ulaşması gerekir. Teoride mümkün ancak pratikte öyle değil. Yine de en kötü senaryo gerçekleşirse 2 haftada kazılması gereken blok sayısı yarım saatte kazılabilir, bu da enflasyonun çok hızlı artmasına sebep olur.

Madencilik Firmaları ve Time Warp

Bitcoin’e milyarlar döken madencilik firmalarının saldırıda bulunmayacağı aşikar ancak daha küçük çaplı kripto paralarda time warp saldırıları halen görülebiliyor. Örneğin Verge sürekli zorluğu tekrar ayarlıyor. Bu yüzden eğer biri madencilik gücünün çoğunu ele geçirebilirse büyük vurgun yapabilir. Ek olarak Verge birden fazla madencilik algoritması kullanıyor, bu da yumuşak karnının birden fazla olduğu anlamına geliyor. Geçtiğimiz aylarda Verge’e böyle bir saldırı yapıldı ve hacker zorluğu en düşüğe çekerek milyonlarca dolar kazandı.

Bir dönem Bitcoin topluluğunda time warp saldırısı tartışıldı. Verge gibi felaket sonuçlarla karşılaşmamak adına yeni bir fikir ortaya atıldı. Henüz Bitcoin ağında time warp tehlikesi bulunmadığı için hiç kimse kodu değiştirmeye yanaşmadı. Eğer böyle bir sorun ortaya çıkarsa sorunun çözümü hazırda bekletiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar