reklamı kapat

TikTok, Bitcoin Adreslerine de Ulaşabiliyor Mu?

Ortaya çıkan son veri sızıntısı olayları herkesin endişelenmesine sebep oldu. 
10:39
30 Haziran 2020

Apple, iPhone’lar için  iOS 14 güncellemesini geçen hafta yayınladı. Ancak bu güncelleme ile birlikte , pek çok popüler iOS uygulamasının net bir nedenleri olmasa bile kullanıcının telefon belleğindeki veriler okuduğunu her zamankinden daha bariz bir şekilde ortaya çıkardı. Bunun yakındaki diğer Apple cihazları ile yapılabiliyor olması ise başka bir tartışma konusu olarak kendisini gösterdi.

Veri paylaşımı

Konuyla ilgili ilk olarak Mart ayında araştırmacılar Tommy Mysk ve Talal Haj Bakry, sosyal video paylaşım platformu TikTok’un ve düzinelerce başka uygulamanın, metin giriş kutusunda olmasanız bile iOS ve iPadOS panosundan düzenli olarak veri çektiğini iddia ettiler. Ayrıca asıl önemli nokta; Ars Technica’nın yakın tarihli bir raporda belirttiği gibi, bu veriler potansiyel olarak Bitcoin adreslerini veya diğer hassas finansal bilgileri de içerebiliyor.

Veri paylaşımının ayan beyan ortaya çıkması ise iOS 14 beta güncellemesi ile oldu. Çünkü artık iPhone kullanıcılarının karşısına başka bir uygulama panodan veri kopyaladığında bir uyarı çıkıyor. Geçen hafta Twitter’da paylaşılan viral bir videoda da belirtildiği gibi özellikle TikTok her iki tıklamada bir veri çekiyor ve bunu kullanıcının izni olmadan yapıyor.

Öte yandan Apple’ın iPhone, iPad ve Mac bilgisayarlar gibi çeşitli modern cihazları da Evrensel Pano özelliğini paylaşıyor. Bir Apple kimliğini paylaşan aygıtlar çok yakın olduğunda, bir aygıttan diğerine bir şey yapıştırmak istemeniz durumunda pano verileri diğer cihazlardan da okunabiliyor.

Finansal Veriler

Aslında bu durum ele alındığında telefonunda hassas bilgiler bulunan, ki artık birçoğumuz her şeyini telefonunda saklıyor, kullanıcılar için oldukça büyük risk oluşturuyor. Şifreler, hesap bilgileri, kimlik bilgileri ve kişisel verilerle birlikte Bitcoin adresleriniz de tehlike altında olabilir.

Bununla birlikte her ne kadar tespit edilen önemli uygulamaların çoğu işlevi kötü amaçlı kullanmıyor olsa bile, özelliğin varlığı iOS içindeki verilerin güvenliği hakkında şüpheler doğuruyor.

Öte yandan Bir TikTok temsilcisi geçen hafta yaptığı açıklamalarda, bu özelliğin bir bir anti-spam önlemi olarak uygulandığını ve özellik olmadan kullanılabilecek bir sürümün de onay için gönderildiğini dile getirdi.

Bunlarla birlikte Bitcoin kullanıcılarının aylar önce TikTok’ta lider kripto para birimi ile ilgili videolar paylaşmaya başlaması da ünlü platform ile ilgili bir başka önemli gündem maddesi olmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.