reklamı kapat

Çin’in Blockchain’inden Ethereum Hamlesi

Çin’in devlet destekli Blockchain’i Ethereum Blockchain’i ile entegre oluyor.
09:32
30 Haziran 2020

Ortaya çıkan son haberlere göre Çin’in devlet destekli Blockchain Hizmet Ağı (BSN), Ethereum ve Nervos Ağı gibi halka açık Blockchain’lerle entegre olmaya başladı. Bu entegrasyonların haberleri, on-chain işlemlerin hızını ve güvenliğini artırmak için Chainlink Oracles’ı kullanan BSN hakkında haberler çıktıktan sadece bir hafta sonra geldi. Yapılan açıklamalara göre bu entegrasyonlar Çin’in kripto para konusundaki görüşlerini değiştirme potansiyeline sahip.

Çin Blockchain’i ve Ethereum

Çin, Blockchain girişimi ile ilgili detayları genel itibari ile saklamayı tercih ediyor. Ancak devlet destekli Blockchain’in Devlet Bilgi Merkezi, China Mobile, UnionPay ve farklı kuruluşlar tarafından desteklenen ulusal bir Blockchain olduğu biliniyor. Bununla birlikte artık Çin halka açık Blockchain’lerle de entegrasyon için çalışmalar yürütüyor gibi görünüyor.

Dragonfly Capital’in yönetici ortağı Haseeb Qureshi’ye göre, bu entegrasyon birden fazla kaynak tarafından onaylandı ve ilgili Blockchain’ler için “büyük bir anlaşma”.

Qureshi konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Çin’in BSN’sinin, Ethereum ve Nervos olan kamu Blockchain’leriyle entegre olacağı konusunda çeşitli kaynaklar tarafından bilgilendirildim. Bu çok önemli bir şey. Hükümetin BSN’ye ne ölçüde dahil olduğu sürekli bir tartışma konusu oldu. Ancak kamu Blockchain’lerini dahil etmek Çin Blockchain ekosistemi için çok büyük bir adım. Açıkça ifade etmem gerekirse, halka açık Blockchain’leri açıkça desteklemek Çin için büyük bir tür tabu.

Çin’den Kripto İçin İlk Adım

Ethereum ile ilgili bu adım her ne kadar önemli olsa da kripto para birimleri için fayda sağlayıp sağlamayacağı henüz net değil. Çin hükümetinin BSN’den biraz uzak olmasına rağmen, şüphesiz iki taraf arasında güçlü bir bağlantı var. Bu şekilde, merkezi olmayan ve kamu Blockchain’lerinin entegrasyonu, ülke içinde kripto para kabulünü destekleyebilir.

Öte yandan Çin, Hong Kong’u alt etmek için Blockchain teknolojisini kullanacağını da açıklamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.