X

Ticaret Bakanlığı, Digikamp Dijital Dönüşüm Programını Resmen Tanıttı!

Ticaret Bakanlığı, Digikamp programını duyurdu.
14:03
30 Aralık 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı kısa süre önce Twitter hesabından heyecan verici bir ilan paylaştı. “Blokzincirin yıldızları aranıyor!” ifadesi ile paylaşılan reklam, büyük bir yankı uyandırsa da birçok kişi bunun ne olabileceğine dair farklı tahminler yürüttü.

Ticaret Bakanlığı, Blockchain İle İlgili Reklamın Detaylarını Açıkladı

Bugün yayınlanan daha detaylı bir açıklamada ise söz konusu ilanın arkasındaki her şey açıklandı. “Dijitalin yıldızlarını arıyoruz” ifadesi ile detayları paylaşan Ticaret Bakanlığı, “Digikamp.gov.tr” sitesi ile yeni yarışmasını açıkladı. Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan bu kapsamlı yarışmanın ödülleri ise şu şekilde açıklandı:

  • Birincilik Ödülü: 100.000 TL Silikon Vadisi Programı
  • İkincilik Ödülü: 50.000 TL
  • Üçüncülük Ödülü: 30.000 TL
  • Jüri Özel Ödülü: 15.000 TL

Bu ödüllere ek olarak 3. aşamaya geçmeye hak kazanan proje ekiplerinin de iki farklı ödül alacağı belirtildi. 3. aşamaya geçebilen projeler “Google ve Girvak Girişimcilik Özel Programı” ile “Facebook Sınırlarını Aşan Kobiler Programı” projelerine katılım sağlayabilecek.

Bol Ödüllü Teknoloji Yarışması Başlıyor

Yarışmanın 2. Aşamasını geçen firmalar ise üçüncü aşamaya hazırlık için gerekli adımları atabilmeleri için 5.000 TL katkı payı alacak. Yarışma konularına bakıldığında bunun sadece blockchain ile ilgili değil, çok daha kapsamlı olduğu görülüyor. Sadece blockchain teknolojisinin değil, çok farklı teknolojilerin de kullanılabileceği yarışmada asıl hedef ise ticari işlemlerin çok daha hızlı, kolay ve verimli yapılabilmesi sonucuna ulaşılması.

Yarışmacılar 15 Şubat 2021 tarihinden itibaren ilk başvurularını yapabilecekler. 1 aylık süre sonunda ise 31 Mart 2021 tarihinde ikinci aşamaya geçiş dönemi başlıyor. İkinci aşamaya yönelik tasarımların teslim edilmesinden sonra 30 Nisan 2021 tarihine kadar sonuçlar paylaşılacak ve 15 Haziran 2021 tarihinde ödüller açıklanacak.

Jüride Dev İsimler Bulunuyor

Yarışmanın jüri adaylarının Prof. Dr. Altay Güvenir, Faruk Eczacıbaşı, Yomi Kastro, Sina Afra, Soner Canko, Prof. Dr. Ali N. Akansu, Prof. Dr. Ömer Morgül, Mehmet Keteloğlu, Hande Çilingir, Serkan Öztürk, Ozan Acar, İlke Çarkçı Topbaş ve Ali Erkin olduğu belirtildi.

Yarışmaya şirketlerin yanı sıra lisans veya ön lisans programlarından mezun olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herkesin katılım sağlayabileceği belirtildi. Yarışmaya önde gelen birçok teknoloji şirketinin sponsor olduğu görülüyor. Ticaret Bakanlığı bu sefer gerçekten de kapsamlı bir yarışma başlatmış gibi gözükmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar