Tesla Hala Büyük Bir Kripto Yatırımcısı Durumunda! İşte Detaylar!

Elon Musk'ın geçen hafta yaptığı Bitcoin satışı açıklamasının ardından yayınlanan raporda Tesla'nın 222 milyon dolarlık kripto para tuttuğu açıklandı.
00:00
25 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Elon Musk’ın Tesla’sı, 936 Milyon Dolarlık Bitcoin satışı yapmış olmasına rağmen dijital varlıklarda hala 222 milyon dolar tutuyor. Geçen hafta Bitcoin’inin %75’ini sattığını açıklayarak piyasaları sarsan Tesla, bugün elinde hala 222 milyon dolarlık “dijital varlık” bulunduğunu açıkladı. Geçen hafta Tesla’nın Bitcoin’inin %75’ini sattığını açıklaması üzerine paniğe rağmen, şirket Haziran sonu itibariyle bilançosunda 222 milyon dolar değerinde “dijital varlık” tuttuğunu bildirdi.

Rapor Hazırlandı

Yeni ayrıntılar, şirketin Pazartesi sabahı ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu üç aylık raporunda yer aldı. Genellikle bir şirketin, tam kazanç raporunu SEC’e göndermeden birkaç gün önce bir basın açıklaması yayınlayıp bir kazanç çağrısına ev sahipliği yapması söz konusudur.

Bu nedenle Tesla’nın Çarşamba günü %75 veya 936 milyon dolar değerinde Bitcoin sattığı haberi, şirket daha fazla ayrıntı yayınlamadan önce ortaya çıktı. Tesla CEO’su Elon Musk, şirketin Çarşamba günü yaptığı açıklama sırasında, Çin’de COVID önlemleri devam ederken şirketin Bitcoin’ini olası nakit ihtiyacını karşılamak için sattığını söyledi.

Musk, geçen haftaki açıklamasında şunu söyledi:

Bir grup Bitcoin varlıklarımızı satmamızın nedeni, Çin’deki COVID önlemlerinin ne zaman hafifleyeceğinden emin olmamamızdı. Bu nedenle, Çin’deki COVID önlemlerinin belirsizliği göz önüne alındığında, nakit pozisyonumuzu en üst düzeye çıkarmak bizim için önemliydi.

Yatırımcılar Memnun

Bitcoin, duyurunun ardından bir saat içinde Bitcoin fiyatı %2,5 kayıpla Çarşamba günü 23.078,18 dolara düştü. CoinMarketCap’e göre Pazartesi öğleden sonra, piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi daha da geriledi ve BTC başına 21.969.29 dolardan işlem gördü.

Bu arada, Tesla’nın hissedarları, Bitcoin’inin büyük bir bölümünü satan şirket hakkındaki haberleri beğenmiş görünüyor. TESLA hisseleri, duyuru öncesinde Çarşamba günü piyasa kapanışında 742.50 dolardan işlem görürken ve Pazartesi öğleden sonra %9 artışla 812.16 dolara yükseldi. Yahoo Finance’e göre bu, Mayıs ayının başından bu yana görülen en yüksek TESLA hisse fiyatıydı.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar