X


Terra Krizi Davos Zirvesinde! IMF Yetkilisi Uyardı: ”Karalama Kampanyası”

Üst düzey bir IMF yetkilisi, Terra (LUNA) krizini değerlendirdi ve kripto para yatırımcılarına önemli bir çağrıda bulundu. 
13:17
24 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika
Üst düzey bir IMF yetkilisi, Terra (LUNA) krizini değerlendirdi ve kripto para yatırımcılarına önemli bir çağrıda bulundu.

Kristalina Georgieva: ”Piyasayı Terk Etmeyin”

Terra krizi, küresel çapta büyük bir şok etkisi yarattı. Birçok uzman, krizin özellikle kripto para piyasasında kapitülasyona neden olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF)  üst düzey bir finansal düzenleyici, Davos zirvesinden şaşırtıcı bir açıklama yaptı. Yönetici, kripto para topluluğu üyelerini Terra krizi nedeniyle piyasayı terk etmemeye çağırdı. Bloomberg tarafından bildirildiği üzere, Dünya Ekonomik Forumu’nun Davos’taki yıllık toplantısında konuşan IMF’nin genel müdürü Kristalina Georgieva, kripto para topluluğuna son dönemde yaşanan çöküş nedeniyle sektörü tamamen terk etmemeleri için çağrıda bulundu.
Georgieva, küresel düzenleyicilerin, kripto para yatırımcılarını korumada başarısız olduğunu ve bu nedenle hayal kırıklığı yarattığına dikkat çekti. Yöneticiye göre, regülasyon girişimleri korku salarken, sektördeki inovasyonu ve girişimciliği yeterince desteklemiyor. Georgieva şunları kaydetti:
Sizlerden kripto para dünyanın önemini göz ardı etmemenizi rica ediyorum, Piyasa, hepimize daha hızlı hizmet, çok daha düşük maliyetler ve daha fazla katılım sunuyor. Ancak, buradaki temel eksiklik herkesin faydalanabileceği bir regülasyon yapmak. Düzenleyici kurumlar korku yerine korumaya odaklanmalı.

 Terra Krizi: Genelleme Yapılmamalı

Terra ekosisteminin algoritmik stabilcoin’i TerraUSD’nin (UST) çöküşü hakkında yorum yapan Georgieva, itibari para ile desteklenen stabilcoin‘ler ile değerlerini korumak için algoritmalar tarafından desteklenenler arasında bir fark olduğunu kaydetti. Yönetici, bu durumda yatırımcıların böylesi bir riski göze almaları gerektiğini savundu. Uzman isme göre, Terra kabusu, bütün sektörü karalama kampanyası için kullanılmamalı. Çünkü, piyasada güven vaat eden birçok proje bulunuyor.
LUNA, değerinin neredeyse tamamını kaybederken, Bitcoin (BTC) ve genel olarak kripto para piyasası büyük darbe aldı. Yatırımcı hissiyatı, negatife dönerken, küresel çapta alarm verildi. Özellikle ABD’de bazı kripto para karşıtı politikacılar, yasak ve sert regülasyon tercihlerini tekrar gündeme taşıdı.  Georgieva dışında, diğer finansal düzenleyiciler de kripto para piyasasının son çöküşünden bahsetti. Fransa Merkez Bankası başkanı Francois Villeroy de Galhau, Terra’nın ekosisteminin çöküşü hakkında yorum yaparken şunları söyledi:
Bence, son haftalarda insanlar kripto paralara yönelik  güvenlerini kaybetti. Toprlanması zaman alacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar