Terra, Binance Smart Chain’i Geride Bırakarak En Büyük İkinci Blok Zinciri Oldu

DeFiLlama'dan alınan verilere göre Terra'da 13 proje 18.2 milyon doların üzerinde bir değer sahip.
14:36
21 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Merkezsiz ödeme ağı Terra, kilitli toplam değer (TVL) açısında DeFi protokolleri için en büyük ikinci blok zinciri oldu. Ethereum’un arkasında konumlanan Terra, bu hafta Binance Smart Chain’i geride bıraktı.

Terra, BSC’yi Geride Bıraktı

Analitik aracı DeFiLlama’dan alınan verilere göre Terra‘da 13 proje 18.2 milyon doların üzerinde bir değer sahip. Bu, 225 protokolde kilitli 16.5 milyar dolara sahip olan BSC’deki protokol başına ortalama 73 milyon dolara kıyasla protokol başına ortalama 1.4 milyar doların üzerindedir.

Rakamlar, Terra’daki DeFi projelerinin nispeten daha küçük 42 milyon dolarlık bir değere sahip olduğu Aralık 2020’ye kıyasla %42.000’e yakın bir artışı temsil ediyor. Ethereum, 361 protokole kilitlenmiş 152 milyar dolarlık değerle DeFi tacını elinde tutuyor. DeFi projeleri; borç verme, alım satım ve borçlanma gibi finansal hizmetler için aracılar yerine akıllı sözleşmelere güveniyor.

Terra’daki TVL listelerinde lider, Terra sabit para mevduatlarında düşük getiriler sunan bir tasarruf protokolü olan Anchor’dur. Anchor, 7.7 milyar doların üzerinde bir değere sahip ve Terra’nın TVL’sinin %42’sini oluşturuyor. Anchor kullanıcıları, proof of stake blok zincirinde elde edilen çeşitlendirilmiş bir stake edilmiş ödül akışı aracılığıyla ödüller tahakkuk ettirir.

LUNA Fiyatı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Terra TVL’deki artış, LUNA token’ın yükselen fiyatıyla aynı zamana denk geldi. Fiyat geçen haftaya göre %54 arttı ve CoinGecko verilerine göre salı sabahı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 83 dolardan işlem gördü. LUNA, kripto para piyasasının kızıl seyrine rağmen yüksek performans gösteren kripto paralardan biri oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar