reklamı kapat

Temel Ve Teknik Göstergeler Fikir Ayrılığında: Hangisi Galip Gelecek?

Piyasada görülen işaretlere göre teknik göstergeler düşüş derken, temel göstergeler bir artış yaşanacağını iddia ediyor.
10:18
4 Temmuz 2020

Hem Bitcoin hem de altcoin’ler uzun zamandır bir artış ivmesi yakalamak için büyük çaba sarf ediyor. Ancak özellikle Bitcoin’in yaklaşık olarak Mayıs ayından bu yana düz bir çizgide hareket ettiğini görüyoruz. Analistler ise bir sonraki hamlenin ayıların lehine olacağı konusunda ısrarlı gibi görünüyor.

Bitcoin’in dün 9.300 dolar seviyesinde reddedilmesi ve ardından yaklaşık olarak 300 dolarlık bir düşüş yaşaması da analistleri destekliyor gibi görünüyor. Ayrıca Haziran ayında görülen bir göstergenin yeniden oluşması da yatırımcıları tedirgin ediyor.

Bitcoin Fiyatı

Lider kripto para birimi yazının yayına hazırlandığı zamanda olduğu gibi son günlerde 9.100 dolar bandında işlem görüyor. Bitcoin’in (BTC) 9.300 dolarlık seviyede bir reddetme ile karşılaşması, kripto para biriminin 200 günlük EMA’daki bir ret ile çakıştı. Yapılan açıklamalara göre bu durum Bitcoin için bir “yaşa ya da öl” noktası olarak değerlendiriliyor.

Bunun yanında 2019 yazında Bitcoin büyük bir ralli ile 14.000 dolara kadar çıktıktan sonra fiyatın bir yıl boyunca düşüş trendi yaşayacağı bir dağıtım modeli oluştu. Bu düşüş trendi sonucunda Bitcoin Mart ayında 3.800 doları görmüş oldu.

Piyasanın önemli analistlerinden Cold Blooded Shiller, 2019 yılında görülen ve düşüş başlatan gösterge ile şu anda görülen göstergeler arasında yoğun bir korelasyon olduğunu ifade ediyor. Analistin açıklamalarına göre eğer bahsi geçen gösterge geçen yıl olduğu gibi bir performans sergilerse  lider kripto para birimini bir başka düşüş trendi bekliyor olabilir.

Temel Göstergeler

Her ne kadar teknik göstergeler düşüş sinyali verse de yatırımcılara göre temel göstergeler de bunun tam tersi bir şekilde yükseliş sinyali veriyor. Dünyanın içinde bulunduğu küresel ekosistem, ekonomik koşullar, bankaların sürekli para basması ve insanların kendi kontrollerinde olacak bir para birimi araması gibi sebeplerin Bitcoin fiyatını yükseltmesi bekleniyor.

Öte yandan genel itibariyle Y kuşağı ve sonraki kuşakların yatırım yaptığı ya da ilgi gösterdiği Bitcoin’e daha yaşlı nesillerin de ilgi göstermeye başlaması benimsenmenin artması ve dolayısıyla Bitcoin’in fiyatının yükselmesi olarak yorumlanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.