reklamı kapat

Telegram’da Başarısız Blockchain Projesi Şoku!

Telegram'ın kurucusu Pavel Durov şirketten ayrılıyor.
20:47
5 Ağustos 2020

Dünyanın en büyük mesajlaşma uygulamalarından birisi olan Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, başarısız olan blockchain ve kripto para projesi sonrasında yolunu ayırma kararı almış gibi gözüküyor. Rusya’nın internet devi Mail.Ru Group ve adı belirtilmeyen bir Rus milyarderin Telegram’ı devralacak adaylar arasında yer aldığı biliniyor.

Rus medyası tarafından aktarılan bilgilere göre Rusya popüler mesajlaşma uygulamasının iki yıldır devam eden “verimsiz yasağını” Haziran ayının ortasında kaldırdı ve bu kaldırma kararının arkasında Durov’un yolunu ayırma kararının etkili olduğu ifade ediliyor.

Gram ve TON Projeleri, Durov’un Kellesini Aldı

Net değeri 3,4 milyar doların üzerinde olduğu tahmin edilen Durov’un ABD’nin finansal regülatörü SEC tarafından yasaklanan Gram isimli kripto para projesi yüzünden bu hale düştüğü ifade edilmekte. SEC, 1,7 milyar dolarlık ICO ile tarihe geçen TON (Telegram Open Network) projesini piyasaya sürülmesine birkaç gün kala durdurmuştu.

Davanın devamında SEC gerçekten de Telegram’ın kripto para ve blockchain projesini durdurmayı başardı ve mahkemeden karşıt karar çıktı. Mahkeme kararı nedeniyle projeyi piyasaya süremeyeceği belli olan Telegram, yatırımcılara paralarının %72’sini ödemeyi kabul etti ve durum bu şekilde kapatıldı.

Telegram’ın test ağı da geçtiğimiz tarihlerde tamamen kapatılmış ve projenin üstüne tam anlamıyla “toprak atılmıştı”. Durov’un bu başarısız girişim sonrasında Telegram’a da zarar verdiği ve hissedarların bu konudan şikayetçi olduğu bilinmekteydi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.