Tehlike Çanları Çalıyor: Bu Altcoin Terra (LUNA) İle Aynı Kaderi Paylaşabilir!

 Kripto para piyasası Terra (LUNA) krizinin yaralarını sarmaya çalışırken, diğer projelerdeki kritik gelişmeler yatırımcıda endişe yaratıyor.
15:55
7 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

 Kripto para piyasası Terra (LUNA) krizinin yaralarını sarmaya çalışırken, diğer projelerdeki kritik gelişmeler yatırımcıda endişe yaratıyor.

Staked Ethereum (stETH), Alarm Veriyor

Staked Ethereum (stETH) fiyatının 0.9585 ETH’ye düşmesi, yine endişe yaratmaya başladı. stETH-ETH endeksi, Three Arrows Capital’in yaklaşık 33,76 milyon dolar değerinde 20.945 stETH’yi kaldırmasından sonra büyük oranda etkilendi. Aave’nın (AAVE) da Merge güncellmesine kadar Ethereum alımlarını durdurması bu süreçte etkili oldu. Mevcut durum, Haziran ayına benzer başka bir likidite krizi riski yaşanabileceğine işaret ediyor. Curve likidite havuzuna göre, Ethereum’a sabit kalması gereken Staked ETH’nin 0,9585 ETH’ye düşmesi, risk teşkil ediyor. Ayrıca mevcut havuzda %22.72’lik 155.860 ETH ve %77.28’lik 530.141 stETH bulunuyor. Ethereum, hisse kanıtı ( PoS) sistemine geçerken, ekosistemde büyük değişikliklerin gerçekleşmedsi bekleniyor. Ayrıca, Aave’nin ETH hamlesi de bü süreçte büyük rol oynadı. Three Arrows Capital ve balinaların stETH’yi likidite havuzlarından çıkarması da mevcut fiyatı etkileyen önemli bir faktör.

DeFi platformu Aave, Merge güncellemesine kadar ETH alımlarını durdurmak için yönetim önerisini kabul etti. Merge ve Ethereum PoW hard fork öncesinde devasa ETH alımları, Aave için iflas riskini artırabilir. Aslında, Aave’nin ETH alımlarını durdurması, Instadapp kullanıcılarının stETH/ETH havuzundaki konumlarını gevşetmesine neden oldu. Three Arrows Capital dün Curve ETH likidite havuzundan yaklaşık 33.76 milyon dolar değerinde 20.945 sETH çıkardı. Three Arrows’un şu anda cüzdanlarında 31 milyon doların üzerinde Staked Ethereum bulunuyor. Ayrıca, ETH balinası “BlueWhale0211”, 16.63 milyon dolar değerinde 11.393.81 Staked Ethereum sattı. Bu gelişmeler, altcoin’in ETH’ye endeksli fiyatından daha da sapmasına neden oldu.

Haziran Krizi ve Sonuçları!

Staked ETH’nin (stETH), geçen Haziran ayında Ethereum‘a (ETH) sabit değerini kaybetmesi, likidite kaynaklı bir piyasa çöküşüne neden oldu. DeFi pazarındaki likidite krizi, Three Arrows Capital, Voyager ve Celsius gibi kripto para şirketlerinin iflas başvurusunda bulunmasına neden olurken, diğer şirketler likidite eksikliği nedeniyle para çekme işlemlerini duraklattı.

Staked Ethereum ve ETH fiyatları son 24 saatte %9 düştü. Staked Ethereum fiyatı an itibariyle 1.457 dolardan işlem görürken, Ethereum 1.514 dolardan işlem görüyor. Uzmanalra göre, Bitcoin ve Ethereum’un yeniden ivme kazanması için Fed para politikasının değişmesi gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar