TBMM’de Görüşme Gerçekleşti! Kripto Para Düzenlemesinde Son Durum!

Toplantı bugün TBMM'de yapıldı, önemli detaylar ve Mustafa Elitaş'ın açıklamaları!
19:05
29 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bugün TBMM’de kripto paralarla alakalı önemli bir toplantı yapıldı. Katılımcılara verilen taslak metni üzerinden yeni düzenleme ele alındı. Global kripto para borsalarında yatırımları bulunanlar endişelenmeli mi? Tüm detaylar ve Mustafa Elitaş tarafından yapılan son açıklamayı değerlendiriyoruz.

TBMM’de Kripto Para Toplantısı

Erkan Öz, Tansel Kaya, Fatma Özkul gibi kripto para camiası tarafından tanınan isimlerin katıldığı toplantıda yeni kripto para düzenlemesi ele alındı. Sosyal medyada dolaşıma sokulan taslak metnin orijinal hali üzerinden yapılan görüş alışverişinde ekosistemin beklentileri dinlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde “kripto para yasa tasarısı” hazır ve kısa süre içinde meclise gelecek şeklinde bir açıklamada bulunmuştu. Bunun üzerine sosyal medyada birçok metin dolaşıma sokuldu. Sızdırılan taslağa göre kripto para ekosistemine katı kurallar getirilecek gibi görünüyor.

Tüm bunlar olurken Twitter’da bir sesli grup odası (Spaces) oluşturuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, topluluğun fikirlerini dinlemek için yayına katıldı ve kendisine söz hakkı verildi. Sonrasında ise bugün için Elitaş’dan davet geldi.

Bugün ise ekip, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin Başkanı Dr. Ali Taha KOÇ ile sabah saatlerinde teknik konuları tartışmak için bir toplantı yaptı. Saat 13:30’da ise AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş ile sektörünün tanınan isimleri bir araya geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın yanı sıra Bilgi ve İletişim Teknolojileri’nden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ömer İleri de bu toplantıda katılımcı olarak bulunuyordu.

Grup daha sonra CHP, MHP ve İyi Parti’nin yetkili isimleriyle bir araya gelerek kripto para düzenlemesi hakkındaki görüşlerini aktardı.

Kripto Para Düzenlemesinde Son Durum!

Mustafa Elitaş Twitter hesabı üzerinden aşağıdaki paylaşımı yaptı. Bürokratlarında hazır bulunduğu toplantıda gerekli görüş alışverişi yapıldı.

Elitaş akşam saatlerinde önemli açıklamalarda bulundu detaylar ise şöyle:

  • Toplantıya katılan 9 bürokrat teknik çalışmayı tamamlayacak ve tarafların ortak noktada buluşabileceği bir metin hazırlanacak.
  • Kripto paralardan vergi alınmaması konusunda talepler iletildi ancak bu konunun muhatabı Hazine ve Maliye Bakanlığıdır.
  • Katılım gösteren arkadaşlarla ortak paydamız bir an önce kripto varlık yasasının çıkarılması yönündedir.
  • Yasanın işin felsefesini engellenmeyecek şekilde oluşturulması ve mevzuatın daha net olması için ikincil mevzuatlarla kripto para düzenlemesi detaylandırılabilir.
  • Yurt dışı piyasalara giriş çıkışların engellenmesiyle ilgili endişeler iletildi.
  • Yasal düzenleme için tarih henüz netleşmedi.

Toplantıya katılan bürokratların biri kripto para borsaları aracılığıyla Türkiye’den ciddi döviz çıkışı olduğunu belitti. AK Parti grubunun da bu konuda görüşü bu şekilde, umarız önümüzdeki dönemde verilen sözlerin tutulduğu, ekosisteme zarar vermeyen bir düzenleme meclise gelir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar