reklamı kapat

Takasbank’tan Altın Endeksli Dijital Varlık Hamlesi!

Takasbank, Bir Gram Altın (BiGA) projesini ve dijital varlığını açıkladı.
09:00
7 Eylül 2019

Kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi dünyanın dört bir yanında yayılmaya devam ederken bunun etkileri ülkemiz Türkiye’yi de içine almaya başladı ve yerli yeni girişimler son hız devam ediyor. Vakıfbank’a bağlı olan ve Borsa İstanbul bünyesinde kullanılan Takasbank, blockchain tabanlı yeni bir proje olan BiGA’yı tanıttı.

BiGA aslında kripto para sektöründeki stablecoin’lere benzer bir yapı kullanmakta ve teminat olarak itibari para birimleri yerine 1 gram altını baz alıyor. BiGA kısaltmasının açılımı da ”Bir Gram Altın” olarak açıklandı. Takasbank konu hakkında yaptığı açıklamada bunun katılımcı bankalar arasında yedi gün 24 saat transfer opsiyonu sağladığını, işlemlerin kriptografik altyapı ile tam mahremiyet sunduğunu, tarafların blockchain üzerinde bu işlemleri şeffaf bir şekilde görüntüleyebildiğini ve herhangi bir veri kısıtı olmadığını vurguladı.

Beş Banka BiGA’yı Onayladı

Proje aslında 2018 yılında başladı ve proje süresince Altın Transfer Sistemi üyesi bankalar olan Albaraka Türk, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Kuveyt Türk ve Garanti BBVA bunu test edip onayladı. Yayınlanan white paper içerisinde BiGa projesi ve dijital varlık hakkında şunlar ifade edilmekte:

”Projenin temel amacı fiziki karşılığı Borsa İstanbul kasalarında Takasbank adına mislen saklamaya alınmış, standartları belirli olan kaydi altının blokzincir teknolojisi kullanılarak transfer işlemlerinin yapılabileceği bir altyapı oluşturmak.”

Türkiye bundan aylar önce de Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın blockchain açıklaması ile adından söz ettirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun


    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.