X


Suudi Arabistan Ve BAE’den Devlet Destekli Kripto Para Bombası

'Devlet destekli kripto para' konsepti sonunda gerçek oluyor.
11:00
23 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Suudi Arabistan uluslararası ödemelere çözüm getirmek için gelecek sene basacağı kripto paranın Birleşik Arap Emirlikleri (UAE) ile ortaklaşa yönetileceğini duyurdu.

Aynı zamanda ülkenin merkez bankası konumundaki SAMA’de (Suudi Arabistan Parasal Yetkilisi) İnovasyon Müdürü olarak çalışan Mohsen Al Zahrani Suudi Haber Ajansı’na verdiği röportajda söz konusu kripto parayla ilgili detayları açıkladı.

SAMA’in yöneteceği kripto para ilk aşamada yalnızca uluslararası ödemeler yapan az sayıda banka tarafından kullanılabilecek.

Yerel haber ajansı Agraam’a göre Al Zahrani katıldığı Blockchain konferansında SAMA’in tüm ulusal bankalara kripto para kullanma imkanı tanımanın fizibilitesini değerlendirdiğini açıkladı.

Tasarım aşaması

BAE Merkez Bankası yöneticisi Mubarak Al-Mansouri Agraam’a verdiği röportajda söz konusu dijital parada tasarım aşamasına geçildiğini ve dijital paranın piyasaya sürülme tarihinin AR&GE’nin tamamlanma hızına bağlı olduğunu kaydetti. Yalnızca bankadan bankaya ödemelerde kullanılacak olan kripto paranın satın alımda kullanılmayacağını, daha ziyade “bireylere değil bankalara yönelik yeni bir ödeme aracı” olduğunu ekledi.

Devlet tarafından basılan kripto para

Bundan kısa süre önce IMF başkanı Christine Lagarde devletleri merkez bankaları aracılığıyla kripto para basma fikrini gözden geçirmeye çağırmıştı.

Singapur Finansal Teknoloji Konferansı’na konuşmacı olarak katılan Lagarde kripto paraların yaygınlaşmakta olan nakit parasız bir dünya fikrine giden yolu açtığını ve sektörün dijital paraları yalnızca değer saklama aracı olarak değil, aynı zamanda daha ucuz ve hızlı ödeme çözümü olarak kabul ettirmeye çalıştığını kaydetti.

Kaynak: bitcoinnews.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar