X


Süresi Sona Eren BTC Vadeli İşlem Sözleşmeleri Fiyatı Etkiler Mi?

CME'deki BTC vadeli işlem sözleşmelerinin süresi bu cuma sona eriyor.
14:00
26 Kasım 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Chicago Ticaret Borsası (CME) üzerinde işlem gören finansal araçlardan Bitcoin (BTC) vadeli işlemleri her ayın son cumasında sona eriyor. Kripto para piyasasındaki bazı uzmanlar süresi sona eren sözleşmelerin fiyata etki edip etmediğini tartışıyor.

CME’nin BTC vadeli işlemleri bu ay 30 Kasım’da sona erecek. Sözleşmelerin tam programına borsanın sitesi üzerinden erişebilmek mümkün. 14 Kasım 2018 tarihinde büyük bir düşüş trendinin etkisi altına giren kripto paralar BTC vadeli işlem sözleşmelerinin süresinin sona ermesiyle yeni bir düşüşün etkisi altına girer mi? Uzmanlar bu sorunun yanıtı üzerinde çeşitli görüşlere sahip.

CME’deki BTC vadeli işlemleri daha sonraki aylarda sırasıyla 28 Aralık, 25 Ocak, 22 Şubat ve 29 Mart tarihlerinde sonlanacak. Peki bu tarihler BTC fiyatını nasıl etkileyecek?

Daha önce de defalarca tartışıldığı üzere Wall Street’teki Bitcoin vadeli işlemlerinden birisinin süresi ne zaman sora erse bu durumun etkilerinin kripto para piyasasında hissedildiği söyleniyor. İddialara göre bu tarihlerde piyasalar daha pasif hale geliyor ve dalgalanma seviyesi artıyor.

Bitcoin Cash ağındaki hash savaşlarının ardından kripto para piyasası oldukça hareketli günler geçirdiğinden, bu cuma sona erecek BTC sözleşmelerinin etkilerini seyretmek zor olacak. Uzunca bir süredir istikrarlı bir tablo oluşturan Bitcoin son gelişmelerin ardından dalgalı bir şekilde seyretmeye başlamıştı. Ancak Bitcoin ağındaki hash gücünün BCH üzerine yönlendirilmesi gibi etmenler piyasayı altüst etti. Bu nedenle CME’de işlem gören BTC vadeli işlemlerinin piyasada beklenen etkiyi yapmayacağı ileri sürülüyor.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar